Rosneft bi se trebao povući iz vlasništva nad njemačkim rafinerijama

Autor: B.L. Objavljeno: 08.03.2024. 🕜 09:54 Lokacija: Hamburg (Njemačka)
  • Detalj rafinerije nafte (izvornik: Christian Lagerek / Shutterstock, 2011.)

• rafinerije nafte, rafinerije, procesna industrija, industija, održavanje
    Izvor: Christian Lagerek / Shutterstock

Savezna vlada povećava pritisak na rusku naftnu tvrtku

Dvije godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, njemačka Savezna vlada se nada da će se ruska (državna) naftna tvrtka Rosneft povući iz rafinerijskog poslovanja u Njemačkoj. U skladu s time, nedavno je Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime (BMWK) kao privremenu mjeru objavilo produljenje mandata povjerenika za upravljanje Rosneftovim udjelima u tri njemačke rafinerije nafte za još šest mjeseci. U tom bi roku Rosneft trebao pronaći odgovarajućeg kupca za svoje rafinerije, dok će Njemačka za sada odustati od izvlaštenja.

Rad tri rafinerije u Rosneftovom (su)vlasništvu u Njemačkoj, PCK u Schwedtu, Miro u Karlsruheu i Bayernöl u Neustadt an der Donauu, nastavlja se kao i do sada i one će i dalje svojim proizvodima opskrbljivati benzinske postaje, zračne luke i industriju. To je posebno važno za rafineriju PCK, u kojoj je Rosneft većinski vlasnik i ima 54% dionica. Radi se o rafineriji koja se nalazi u sjeveroistočnom dijelu pokrajine Brandenburg i koja može preraditi gotovo 12 milijuna t sirove nafte pa se smatra da čak devet od deset automobila u tome dijelu Njemačke koristi gorivo iz nje.

Ako bi ona prestala s proizvodnjom, na području Berlina i Brandenburga nedostajalo bi 300 000 tona dizela i loživog ulja mjesečno. U slučaju prestanka rada druge dvije rafinerije, Mira i Bayernöla, na tržištu bi nastao manjak od dodatnih 210 000 t dizela i loživog ulja mjesečno, što bi bilo teško nadoknaditi. No, glasnogovornik njemačkog povjerenika nad Rosneftovom imovinom objavio je kako su produljenjem mandata povjerenika osigurani ugovori za isporuku nafte iz Kazahstana za PCK.

Problem kod rafinerije PCK je i u tome što se ona do 2022. godine naftom opskrbljivala izravno iz Rusije, naftovodom Družba. Sada pak ona više uopće ne prerađuje rusku naftu. Dio sirove nafte za preradu dolazi tankerima preko luke Rostock, dio preko luke Gdanjsk u Poljskoj, a dio naftovodom iz Kazahstana.

Međutim, zbog pravnih razloga mandat povjerenika nad tuđom imovinom u Njemačkoj ne može biti neograničen. Kako bi se pronašlo trajno rješenje, BMWK je prije nekoliko tjedana zaprijetilo izvlaštenjem dionica Rosnefta, što bi zakonski bilo moguće, ali postoje strahovi od novih napetosti s Rusijom i budućih pravnih sporova. "Savezna vlada odlučila je ponovno produljiti povjereničku upravu nakon što su ruski vlasnici izjavili da namjeravaju prodati svoje dionice tijekom produljenog roka. Prodaja bi bila pravno najsigurniji, a time i najbrži način za omogućavanje ulaganja u rafinerije i ostvarivanje sigurnosti postrojenja," stoji u priopćenju BMWK-a, a javlja njemačka novinska agencija DPA.

 

TAGOVI