Kontroverzno odustajanje od potpisa ugovora s naftašima

Autor: N.D. Objavljeno: 28.09.2015. 🕜 10:44 Lokacija: Zagreb

Politički poeni išli bi HNS-u, a rizik bi preuzeo SDP, zato se najvjerojatnije odustalo od potpisa ugovora

Zbog odustajanja da potpišu ugovore za istraživanje ugljikovodika na kopnu i Jadranu ova će Vlada propustiti priliku da, samo na račun naknade za potpisivanje ugovora, od koncesionara naplati 25 milijuna kuna. Dođe li do promjene vlasti, i buduća Vlada odustane od projekta na moru, bit će to dodatni gubitak od više od 800 milijuna kuna, koliko su se ENI i INA, kažu brojke u posjedu Novog lista, obavezali uložiti kroz narednih pet godina u tri istražna bloka, odnosno potrošiti na seizmička i druga ispitivanja. Jasno je da je odustajanje od ugovora prije izbora isključivo politička odluka, jer se Vlada potpisivanjem ugovora za bušenje Jadrana ne želi zamjeriti biračima, budući da je i otpor ovom projektu velik, posebno u Dalmaciji. Iako nova bušenja na kopnu, na kojem INA naftu i plin vadi već desetljećima, nisu izazvala negodovanje javnosti, i te je ugovore Vlada predizborno odlučila odgoditi. Razlog tome je bojazan da bi, ako ugovore za kopno potpišu, a za Jadran ne, to bila loša poruka koncesionarima na moru, prvenstveno ENI-ju i Medoilgasu, koji na otpisivanje ugovora čekaju duže nego koncesionari koji su dobili on-shore posao. Time je kopno postalo predizborna kolateralna žrtva, a hoće li općenito biti posljedica, pokazat će vrijeme.
Informacije o tome je li sve bilo spremno za potpisivanje ili nije prilično su kontradiktorne, a same naftne kompanije ne žele u javnost, pa čak ni neslužbeno. Politička odluka o odgodi potpisivanja ugovora »pala« je krajem prošlog tjedna, makar je, može se čuti i drugačije, sve za potpisivanje bilo spremno. Iako u INA-i ističu kako oni svoju odluku nisu donijeli, Agenciji za ugljikovodike su, može se čuti, najavljivali dolazak na potpisivanje. Odgodi potpisivanja je, ipak, kumovao odnos unutar same vladajuće koalicije, u kojoj bi se potpisivanje ugovora, barem za kopno, smatralo uspjehom HNS-ovog ministra Ivana Vrdoljaka, a politički bi rizik prije izbora ipak bio SDP-ov. Nakon što je odluka pala, svi su koncesionari telefonom obaviješteni o Vladinom odustajanju. 
Pitanje je samo hoće li se koncesionari jednako lako pomiriti s odgodom. Njima je, ali i ostalim potencijalnim investitorima, poslana loša poruka o Hrvatskoj, u kojoj se neki projekt, kao što je ovaj slučaj, priprema nekoliko godina, da bi se, zbog izbora, od njega odustalo. Jesu li zaista prihvatili Vladino objašnjenje, od samih koncesionara Novi list nije uspio dobiti odgovor. Riječ je o INA-i, kanadskom Vermillionu i nigerijskom Oandu, koji s dobili koncesiju za šest polja na kopnu, uz Savu i Dravu, INA i za dva istražna bloka na Jadranu, te talijanskom ENI-ju u konzorciju s britanskim Medoilgasom, koji je koncesiju dobio za jedno jadransko istražno polje. Nigerijski Oando i kanadski Vermillion, oglušili su se na upit, no neslužbeno se može čuti da, jednako kao i talijanski ENI, razmatraju situaciju. U INA- i službeno odgovaraju kako odluku o potpisivanju ugovora za Jadran oni sami još nisu niti donijeli jer razmatraju ekonomsku isplativost projekta, dok se neslužbeno može čuti kako ih je Vladina odluka da se odgodi i potpisivanje ugovora za kopno neugodno iznenadila. 
Iako u Vladi tvrde da su se svi koncesionari pomirili s odlukom, te navodno izjasnili da ni sami ne žele biti dio predizborne utrke u Hrvatskoj, to je upitno. Već i činjenica da ne odgovaraju na novinarski upit o tome, govori kako situaciju razmatraju, zaključuje Novi list. Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kaže da ugovori moraju biti potpisani u roku tri mjeseca od dodjele koncesija, za što je rok davno istekao, no u Vladi napominju kako ugovori nisu do kraja niti ispregovarani, pa onda nema niti roka, odnosno obaveze potpisivanja.

TAGOVI