Izvršni direktor Rosnjefta Igor Sečin smatra da je 45-50 dolara po barelu nafte tipa Ural prihvatljiva cijena u srednjoročnom razdoblju, te smatra da će 2026. biti bolja.
"U posljednje vrijeme više se bavimo upravljanjem rizikom. To se odnosi na vanjske rizike i porezni režim, te rad s privlačenjem kreditnih izvora. Upravljanje rizikom je naša trenutna aktivnost, koju radimo svaki dan", rekao je Sechin na 17. Verona Eurasian Economic Forumu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
"Uzeo bih 45 do 50 dolara za Ural blend kako bih minimizirao te rizike, kako bismo formirali proračun vlastitog programa. Cca. 60 do 65 dolara za Brent moguća je perspektiva pri upravljanju rizicima koje sam spomenuo. Moramo krenuti od stabilnosti rada i računa za te probleme. Međutim, moramo se pripremiti za uravnoteženije odluke. 2026. bit će bolja, kada će dinamika biti pozitivnija. Resursna baza će se pogoršati u cjelini i bit će potrebno povećati potrošnju. Planiramo prvu fazu Vostok Oila za 2026. tako da nema razloga za brigu, jer smo spremni osigurati stabilnost i energetsku sigurnost", rekao je Sečin, prenosi Interfax.
Zabrinjavajući pad ruskih prihoda od nafte
Ruski prihodi od nafte pali su za 21% u studenom (na 5,8 mlrd. USD) u usporedbi s godinom ranije jer su međunarodne referentne cijene i cijena Ural blenda pale. Rusija je svoje porezne namete i izračune za studeni temeljila na prosječnoj cijeni nafte Urals od 64,72 dolara po barelu, što je znatno niže od 81,69 dolara po barelu korištenih za izračun poreza prije godinu dana. U godini dana Rusija je zaradia čak 17% manje na izvozu nafte, prema kalkulacijama Bloomberga.
Daljnji pad cijena nafte ključni je negativni rizik za ruska financijska tržišta i gospodarstvo, prema najnovijem pregledu financijske stabilnosti koji je središnja banka objavila prošli tjedan. "Glavni prijenosni kanal globalnih rizika za Rusiju povezan je s mogućim padom cijena izvoznih roba (prvenstveno nafte) u slučaju daljnjeg pogoršanja globalnog gospodarstva", konstatirala je ruska središnja banka.
Treba znati da je Bank of America nedavno objavila da će barel nafte iduće godine u prosjeku koštati 65 USD, uslijed obilja sirovine i i dalje slabije potražnje te tendencije država da diverzificiraju potražnju u prometnom sektoru. Kina prednjači s uvođenjem elektromobilnosti i primjene alternativnih goriva u teškom prometu. Fjučersi WTI-ja su trenutno iznad 70 USD.
Reutersov pool koji čini 41 analitičar cijenu barela postavio je na cca 74,5 USD krajem studenog, a 14 dana ranije "kladili" su se na 76,61 USD/bl. SAD trenutno osigurava 20% potražnje na tržištu