Igor Sečin, čelnik najvećeg ruskog proizvođača nafte Rosnjefta, rekao je u četvrtak da su odluke OPEC+ grupe o smanjenju proizvodnje nafte u 2016. i 2020. pomogle američkoj industriji škriljevca i učinile je vodećim svjetskim izvoznikom energije. Proizvodnja sirove nafte u SAD-u predvodi svjetsku proizvodnju nafte šestu godinu zaredom, s rekordnom prosječnom proizvodnjom od 12,9 milijuna barela dnevno, pokazali su podaci američke Uprave za energetske informacije.
Sečin je, govoreći na forumu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, rekao da su Rusija i njezini partneri dali glavni doprinos stabilizaciji globalnog energetskog tržišta u posljednjih 10 godina.
taj dugogodišnji saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina je ranije izrazio skepticizam o suradnji Rusije s OPEC-om, rekavši da su Sjedinjene Države najviše profitirale od sporazuma sklopljenog 2016.
Neki analitičari kažu da su napori OPEC+ da se uravnoteži globalno tržište nafte neutralizirani slabom potražnjom u Kini, drugom najvećem potrošaču nafte u svijetu, kao i povećanom proizvodnjom iz zemalja koje nisu članice OPEC-a, poput SAD-a.
OPEC+, koji uključuje Organizaciju zemalja izvoznica nafte i saveznike poput Rusije, proizvodi oko polovice svjetske nafte.
Kasnije u četvrtak, grupa bi trebala održati online sastanak kako bi odlučila o proizvodnoj politici u 2025. Izvori iz OPEC+ rekli su Reutersu da će grupa vjerojatno produžiti svoju posljednju rundu smanjenja proizvodnje nafte za najmanje tri mjeseca od siječnja.
Proizvodnja nafte u SAD-u trebala bi porasti samo 2,3% ove godine, budući da su proizvođači iz škriljevca i dalje usredotočeni na povrat dioničarima i ograničavaju nove izdatke za proizvodnju. Prošle je godine izvoz nafte iz Sjedinjenih Država porastao 13,5 % a rast je zabilježen svake godine osim 2021. kada je pandemija slomila globalnu potražnju za naftom.