Termoelektrana Ugljevik u Republici Srpskoj 30. studenog bila je prisiljena prekinuti proizvodnju električne energije zbog nedostatka ugljena. Šteta je na dnevnoj bazi navodno 281.000 eura, što je protuvrijednost 5 GWhelektrične energije, a građani Ugljevika ostali su bez grijanja, piše Faktor.ba.
Ako zastoj u proizvodnji električne energije u TE Ugljevik potraje, a ostali proizvođači u Republici Srpskoj ne budu proizvodili dovoljno električne energije, Elektroprivreda će morati otkupljivati struju po jako velikim cijenama, kaže sugovornik Žurnala, dobar poznavatelj situacije u energetski sektor RS.
Ruski oligarh u iskopu ugljena
Troškovi ponovnog pokretanja proizvodnje u termoelektrani iznosit će oko 100.000 KM, a dodatni trošak su i penali prema Elektroprivredi RS (ERS), ako opskrbljivačima ne isporuči ugovorenu količinu električne energije. RiTE Ugljevik nema dovoljno ugljena i zalihe su dovoljne za dva do tri dana proizvodnje, iako bi termoelektrana na deponiji trebala imati energenta za nesmetan rad najmanje tridesetak dana.
Ujedno su objavili šokantan podatak da je samo u prošloj godini iz nekoliko rudnika u Republici Srpskoj izvezeno ugljena u vrijednosti od 1,5 milijardi KM. To se, čini se, pripisuje tvrtki Comsar Energy ruskog oligarha Rašida Serdarova kojem je uprava dopustila eksploataciju na kopu 2. Radnici su početkom godine upozoravali da taj potez ugrožava cijelu tvrtku, što se sada pokazuje točnim.
Ciljana politika Uprave
"Nije se vodilo računa o pravovremenom izvlaštenju, već su kupljene parcele na starom rudniku koje bi trebale imati zalihe ugljena za rad termoelektrane još desetak godina. Sve miriše na rubnu privatizaciju, jer smanjenje temeljnog kapitala RiTE vodi tome" rekao je sugovornik Žurnala.
RiTE Ugljevik grca u gubicima, a akumulirani gubitak na kraju prošle godine bio je 193,55 milijuna KM. Poseban problem za RiTE predstavlja presuda Arbitražnog suda u Beogradu prema kojoj je tvrtka dužna slovenskom Elektrogospodarstvo Slovenije razvoj in inženjering (EGS-RI) isplatiti odštetu od 67 milijuna eura plus kamate u iznos od 58,2 milijuna eura, što bi moglo zapečatiti sudbinu ove tvrtke.
Osim toga, RiTE Ugljevik obvezao se da će trećinu proizvedene električne energije isporučivati Slovencima sve dok termoelektrana radi. Banjalučka burza je obustavila trgovanje dionicama tvrtke, jer je došlo do smanjenja temeljnog kapitala. Upućeni kažu da je plan da te dionice kupuje ERS te im to vraća kroz dokapitalizaciju, čime bi se tvrtka privatizirala.
Uzgred, Republika Srpska je preko Elektroprivrede Republike Srpske otkupila koncesije i propale projekte Rašida Serdarova, poput koncesije za hidroelektranu Mrsovo na Limu, hotel Comsar u Rudom, kao i koncesiju za izgradnju i korištenje termoelektrane Ugljevik 3. Vlada, kao ni rukovodstvo ERS-a, nikada nisu otkrili koliko je novca potrošeno za te namjene, ali se procjenjuje da je riječ o sumi od oko 180 milijuna maraka.