U nastavku jučerašnjeg 22. hrvatskog seminara o tlačnoj opremi – Tlačna oprema 2025 u organizaciji Energetike Marketing i udruge HESO, naglasak je stavljen na aktualne izazove i rješenja u području vodikove tehnologije, kompozitnih materijala te naprednih softverskih alata za proračune opreme pod tlakom i cjevovoda. Što se događalo u prvom dijelu seminara možete pročitati OVDJE.
Prof. dr. sc. Danko Ćorić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu govorio je o kompozitnim tlačnim posudama, koje su sve važnije zbog svoje male mase i visoke čvrstoće.
"Uobičajeno su kompozitne tlačne posude projektirane na minimalnu masu s ograničenjem čvrstoće kako bi se spriječile eksplozije kao posljedica puknuća. Jedan od načina smanjenja mase je izvedba oplateod lakih i čvrstih kompozitnih materijala. Njihovim dizajniranjem moguće je postići zahtijevane kombinacije čvrstoće i mase, ali i drugih svojstava, uključujući krutost i temperaturnu postojanost", kazao je.
Materijali za vodik postaju sve lakši i sigurniji
Izv. prof. dr. sc. Ankica Kovač s istog fakulteta osvrnula se na zahtjeve materijala za spremnike i cjevovode namijenjene vodiku, ključnom energentu energetske tranzicije. Predstavila je trend prelaska na lagane kompozitne spremnike te demonstrirala razlike u težini spremnika. Naglasila je važnost kontinuiranih istraživanja za povećanje sigurnosti i smanjenje troškova, kao i potrebu da svi novi cjevovodi budu sposobni za transport sto posto vodika.
Profesorica je istaknula i prenamjenu postojećih plinovoda – dok se dio može izravno koristiti, dio će biti potrebno zamijeniti ili izgraditi nove. U kontekstu europskih vodikovih koridora, u projekt je uključen i Plinacro, a političku podršku ocijenila je ključnom za pravovremeno uključivanje Hrvatske. Spomenula je i kinesku opremu koju europske tvrtke već uvoze zbog povoljne cijene.
Visoke mehaničke zahtjeve nameće upravo vodik
Prof. dr. sc. Ivica Garašić analizirao je prikladnost zavarenih spojeva u vodikovim cjevovodima. Za razliku od transporta prirodnog plina, vodik zahtijeva dodatna ispitivanja zbog svoje sposobnosti difuzije u mikrostrukture materijala, gdje može izazvati tzv. hladne pukotine.
"Zato se sve više pojavljuje pojam H2 Ready koji pretpostavlja sposobnost cjevovoda za transport vodika", naglasio je.
Danijel Bukša iz tvrtke Siemens Energy predstavio je rješenja koja omogućuju korištenje vodika u postojećim i budućim elektroenergetskim sustavima. Plinske turbine, pojašnjava, imaju ključnu ulogu u olakšavanju tranzicije elektroenergetskih sustava s onih koji koriste fosilna goriva do onih koji su potpuno dekarbonizirani jer omogućavaju vrlo fleksibilnu proizvodnju koja se lako može dispečirati.
"Miješanjem vodika s prirodnim plinom već se sada mogu znatno smanjiti emisije CO2, a tehnologija omogućuje postupno povećanje udjela vodika u gorivu. Siemens Energy već nudi rješenja koja obuhvaćaju sve faze – od proizvodnje vodika do njegove primjene", kazao je.
Softveri u službi inženjera
Zdravko Ivančić iz tvrtke NUMIKON programska rješenja i oprema predstavio je najnovija softverska rješenja iz portfelja tvrtke Hexagon: PV Elite, CAESAR II i TANK. Nova verzija softvera TANK (v14) uključuje normu EN 14015, dok PV Elite (v27) donosi podršku za AD 2000, posebno važno za proračune izmjenjivača topline. Softver CAESAR II (v14) sada podržava i najnoviji ASME kod B31.12 za vodikove cjevovode, što inženjerima omogućuje sigurnije projektiranje sustava u skladu s trendom rasta primjene vodika kao obnovljivog izvora energije.
Marko Volarić iz tvrtke Emma servis u razgovoru jedan na jedan s našim Borisom Labudovićem, urednikom časopisa EGE, podijelio je iskustva u održavanju i ispitivanju parnih sterilizatora i autoklava.
Tvrtka odnedavno u svojoj ponudi ima ispitnu, odnosno etalonsku opremu za primjenu pri umjeravanju i ispitivanju mjerila tlaka i temperature, ali i opremu za ispitivanje ventila sigurnosti. Volarić je, među ostalim, podijelio i iskustva iz servisiranja i ispitivanja parnih sterilizatora i autoklava.
U završnom dijelu konferencije obrađena su i aktualna pitanja legalizacije cjevovoda, nacionalnih zakonskih okvira i tehničkih zahtjeva u regiji, kao i konkretni primjeri iz prakse u području opreme pod tlakom.
Iskustva iz regije - primjeri Slovenije i Srbije
Dr. sc. Uroš Zupanc iz Instituta za varilstvo d.o.o. iz Ljubljane osvrnuo se na česte probleme u Sloveniji vezane uz legalizaciju cjevovoda, posebice kada je riječ o plinu, ukapljenom naftnom i prirodnom plinu. Pritom se otvorilo i pitanje uloge prijavljenog tijela (notified body) u samom postupku legalizacije – od analize materijala, proračuna i tehničke dokumentacije do ispitivanja zavarenih spojeva, tlačnih proba, sigurnosnih ventila i izrade stručnog izvještaja sukladno nacionalnom pravilniku. U kontekstu ove problematike, usporedno su razmotrena i iskustva Hrvatske, Austrije i Njemačke.
Stanje u Srbiji predstavio je mr. sc. Mihajlo Mandić iz TÜV NORD Adriatica. Naglasio je zakonske obveze u vezi s projektiranjem, proizvodnjom, ocjenom sukladnosti i uporabom opreme pod tlakom, ali i izazove kod opreme uvezene iz inozemstva. U Srbiji trenutno djeluje šest imenovanih tijela za ocjenu sukladnosti nove opreme i isto toliko za pregled opreme tijekom njezina vijeka uporabe, uz četrdeset laboratorija specijaliziranih za ispitivanje sigurnosnih ventila. Također je predstavljen i digitalizirani registar opreme pod tlakom, u koji imenovana tijela unose sve relevantne podatke o korisnicima, a inspektori provode redovite terenske kontrole.
Razmatraju se svi scenariji
Roko Klarin iz TÜV NORD Adriatica u Zagrebu koji radi kao inspektor za tlačnu opremu govorio je o ocjeni sukladnosti sklopova prema zahtjevima Direktive 2014/68/EU. Poseban naglasak stavljen je na Globalnu ocjenu sukladnosti i temeljna načela za ocjenu sklopova (CABF PED/SPVD).
"U Hrvatskoj godišnje provedemo oko 250 ocjena sukladnosti, a dodatnih 50 u široj regiji. Ostvarujemo i suradnje na 2 do 3 kapitalna projekta godišnje. Sve mjere zaštite temelje se na detaljnoj analizi opasnosti, pri čemu se razmatra svaki potencijalni scenarij kako ne bi došlo do prekoračenja dopuštenih vrijednosti bilo kojeg elementa sklopa", kazao je.
O kompetencijama stručnjaka za nerazorna ispitivanja (NDT) govorio je prof. dr. sc. Damir Markučić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Pritom je istaknuo važnost certificiranosti, recertifikacije i dokumentiranog dokazivanja i održavanja kompetencija, kao i nužnost formaliziranog pristupa pri interpretaciji zahtjeva za punovaljanu dokazanost stručnosti. Posebno je naglasio i potrebu za sustavnim vođenjem evidencije i praćenjem rada imatelja certifikata.
Primjeri iz prakse
Renat Brajko iz tvrtke Weld Inspect iz Zagreba predstavio je konkretan projekt zavarivanja priključnog elementa (weldoleta) na izlaznom tlačnom cjevovodu DN 500 u sklopu jednog energetskog postrojenja. Izloženi su tehnički podaci i pojedini koraci u zavarivačkim procesima – od navarivanja sloja legure Inconel 82 i spoja s glavnom parovodnom cijevi do penetrantskih kontrola, toplinske obrade i završne inspekcije od strane prijavljenog tijela.
Ivan Orešković iz Centra za ispitivanje i umjeravanja (CIUM) iz Zagreba predstavio je primjere iz svakodnevne prakse vezane uz ispitivanje sigurnosnih ventila, umjeravanje mjerila tlaka i pripremu opreme pod tlakom za periodičke preglede, uključujući i sustave plinskih instalacija.
Konferenciju je zaključio Zdravko Skočić iz tvrtke TPK – Zavod za energetsku i procesnu opremu s pregledom konkretnih slučajeva oštećenja tlačnih sustava generatora pare. Posebno je istaknuo važnost profesionalnog odnosa prema opremi pod tlakom te potrebu za zadržavanjem visokog standarda struke.
Naglasio je da mlađi inspektori, koji nisu prošli klasičnu izobrazbu, sve češće dolaze u izazovne situacije kod pregleda starije opreme. Kroz primjere iz prakse ukazao je na potrebu kontinuiranog ispitivanja kritičnih pozicija i blisku suradnju između vlasnika opreme i inspekcijskih tijela, kako bi se pravovremeno spriječila ozbiljna oštećenja.