Posljednjih dana siječnja Hrvatski operator prijenosnog sustava uspješno je završio radove na unaprjeđenju prijenosne elektroenergetske infrastrukture na području Velike Gorice. Time je značajno povećana sigurnost i pouzdanost napajanja TS 110/20 kV Velika Gorica, jedne od važnijih točaka elektroenergetskog sustava Zagrebačke županije. Dosadašnje napajanje trafostanice 110/20 kV Velika Gorica bilo je radijalno ostvareno iz smjera trafostanice 220/110 kV Mraclin iz dvosustavnog 110 kV dalekovoda. Takva konfiguracija podrazumijevala je da se u slučaju poremećaja ili neraspoloživosti 110 kV postrojenja u TS Mraclin može pojaviti beznaponsko stanje u TS Velika Gorica.
U cilju uklanjanja tog ograničenja ostvareno je optimalno tehničko rješenje alternativnog napajanja koje se temelji na prespajanju jednog od postojećih 110 kV vodova između trafostanica Mraclin - Velika Gorica i Mraclin - Resnik, čime je stvoren novi 110 kV dalekovod Resnik - Velika Gorica. Provedeni zahvati obuhvatili su prespajanje postojećih 110 kV dalekovoda u zračnoj izvedbi, ukidanje radijalne ovisnosti o TS Mraclin za napajanje TS Velika Gorica, uspostavu dvostranog napajanja iz smjera TS Mraclin i TS Resnik, prilagodbu zaštitnih i sklopnih postrojenja i provođenje svih potrebnih ispitivanja i aktivnosti puštanja u pogon.
Spomenuta konfiguracija omogućava da se u slučaju poremećaja na jednom napojnom pravcu napajanje TS Velika Gorica osigurava iz alternativnog smjera, pri čemu su zadovoljeni kriteriji sigurnosti N - 1, a tokovi snaga u mreži ostaju u dopuštenim granicama. Projekt je prethodno detaljno analiziran u proračunima tokova snaga, analizi N - 1 i financijskoj analizi, čime je potvrđena njegova tehnička i ekonomska opravdanost. Odabrano rješenje predstavlja dugoročno i sustavno povećanje sigurnosti napajanja za područje Velike Gorice, uključujući kućanstva, gospodarstvo i ključnu infrastrukturu, stoji u priopćenju HOPS-a.
