Geotermalna energija je idealan obnovljivi izvor. Hrvatskoj će omogućiti vlastitu proizvodnju električne i toplinske energije i time doprinijeti energetskoj neovisnosti. Njezina je prednost pred drugim obnovljivim izvorima u tome što je proizvodnja električne energije kontinuirana: 24 h/d 365 dana u godini i ne ovisi o vremenskim uvjetima kao što je to kod sunčanih elektrana i vjetroelektrana.
Ta činjenica geotermalne elektrane čini idealnima i za uravnotežavanje elektroenergetskog sustava na koji se priključuje sve više nestabilnih obnovljivih izvora (tj. sunčanih elektrana i vjetroelektrana). Naime, geotermalne elektrane mogu gotovo u realnom vremenu povećavati ili smanjivati kapacitete za proizvodnju električne energije u rasponu 30 - 100%, ovisno o potrebama EES-a.
Uz sve to, geotermalne elektrane predstavljaju odlične projekte i za lokalne zajednice jer zauzimaju vrlo malu površinu zemljišta (najmanja zauzetost površine u odnosu na priključnu snagu: osam puta manja u odnosu na sunčane elektrane i 3,5 puta manja u odnosu na vjetroelektrane). Istodobno, one su i ekološki najprihvatljivije jer ne utječu na okolna zemljišta, tj. u svojem radu ne uzrokuju nikakvo onečišćenje i ne stvaraju otpada koji bi trebalo zbrinjavati.
Dva važna projekta ENNA Grupe
U ENNA Grupi provodi se niz projekata koji predvode zelenu transformaciju uz primjenu naprednih tehnologija i održivih praksi. Dva takva projekata obuhvaćaju izgradnju geotermalnih postrojenja: GTE Zagocha nedaleko od Slatine i GTE Babina Greda. Ukupna ulaganja u ta dva projekta veća su od 260 milijuna eura.
GTE Zagocha
Geotermalni projekt koji je u Hrvatskoj najdalje odmaknuo svakako je GTE Zagocha koja se gradi na eksploatacijskom polju geotermalne vode Slatina 2. Izrađuju se četiri geotermalne bušotine: dvije proizvodne i dvije utisne, a očekivana električna snaga budućeg postrojenja iznosi 20 MW.
Prva bušotina PSGT-6ß do sada je izbušena do dubine 4582 m, što je čini najdubljom geotermalnom bušotinom u Hrvatskoj, a temperatura medija (geotermalne vode) na toj dubini iznosi 201 °C. Nakon završetka izrade bušotine uspješno su obavljena proizvodna ispitivanja, čime je potvrđen veliki geotermalni potencijal eksploatacijskog polja Slatina 2, a s ostatkom radova planira se nastaviti tek nakon okončanja natječaja za dodjelu tržišne premije, dok se očekuje da bi elektrana trebala biti puštena u pogon u zadnjem tromjesečju 2028., ako Hrvatski operator tržišta energije raspiše natječaj u 2025. godini.
GTE Babina Greda
Na poljima geotermalne vode Babina Greda 1 i 2 planira se izgradnja GTE Babina Greda. Bit će to još jedna hrvatska geotermalna elektrana, čija očekivana električna snaga iznosi 15 MW.
I to će se postrojenje sastojati od četiri bušotine: dvije proizvodne i dvije utisne, pri čemu će radovi na istražnoj bušotini BaGGT-1 započeti u trećem ili četvrtom tromjesečju ove godine, a očekuje se da će dosegnuti dubinu od čak 3820 m. Dakako, s radovima će se nastaviti i naredne godine, a elektrana bi trebala biti puštena u pogon 2030./2031.
Izazovi geotermalne energetike u Hrvatskoj
Iako se na prvi pogled može činiti da se razvoj primjene geotermalne energije u Hrvatskoj odvija u dobrom smjeru, postoje i određene poteškoće koje proizlaze iz regulatornog i poticajnog okvira i koje što prije treba ukloniti.
Primjerice, natječaj za dodjelu premija za geotermalnu energiju nije raspisivan još od srpnja 2022. godine. Uz to, Hrvatska treba usvojiti novi Nacionalni energetski i klimatski plan koji će osigurati dovoljno kvota za razvoj geotermalnih projekata koji su u tijeku i koji se planiraju. Također će trebati usvojiti i novi Program državnih poticaja u sklopu čega se raspisuju i natječaji za premije. Kada je pak riječ o projektima koje ostvaruje ENNA, za projekt GTE Zagocha očekuje se odobrenje (su)financiranja sredstvima iz Privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji (TCTF).
U svakom slučaju, treba jasno upozoriti da bez odgovarajućeg i brzog djelovanja, tj. rješavanje svih tih izazova daljnji razvoj geotermalne energije u Hrvatskoj može doći u pitanje.