
U skladu s time, pripreme na izradi nove knjige započele su još prije dvije godine, da bi se rad na njemu intenzivirao u proteklih nekoliko mjeseci. Tako je okupljeno 25 suradnika koji su pokrili gotovo sva područja tehnike hlađenja, ventilacije i klimatizacije. Najveći dio dosadašnjeg sadržaja je značajno osuvremenjen, a neka poglavlja u cijelosti su izmijenjena, u skladu s promjenama u proteklih 13 godina.
Upravo sada, knjiga je sa svojih 520 stranica pred odlaskom u tiskaru, da bi sve bilo spremno za njezino prigodno predstavljanje na 5. klima-forumu 1. listopada ove godine u Zagrebu.
Prvo poglavlje knjige podrobno govori o termodinamičkim, fiziološkim i meteorološkim osnovama tehnike ventilacije i klimatizacije. Pri tome su najprije obrađene neke osnovne fizikalne i termodinamičke veličine i pojmovi, a zatim i izmjena topline, klimatske značajke Hrvatske, projektne temperature i Sunčevo zračenje.
Drugo poglavlje nosi naslov 'Osnovne tvari u sustavima ventilacije i klimatizacije' i u njemu su prikazana osnovna svojstva glavnih prijenosnika energije koji se koriste u tehnici ventilacije i klimatizacije: zraka, vode i radnih tvari.

'Sustavi ventilacije i klimatizacije' naslov je četvrtog poglavlja, u kojemu su ukratko prikazane njihove najvažnije značajke i podjela, ali i osnovni procesi koji se u njima zbivaju.

U šestom poglavlju obrađeni su sustavi ventilacije i klimatizacije sa zrakom i vodom kao prijenosnicima energije, pri čemu su također najprije prikazane neke njihove osnovne značajke, a zatim i značajke i uloga njihovih pojedinih dijelova.
Sedmo poglavlje naslovljeno je 'Sustavi klimatizacije sa zrakom i radnim tvarima kao prijenosnicima energije' i u njemu su obrađena rješenja, oprema i uređaji koji se danas u široj javnosti podrazumijevaju kao 'sustavi klimatizacije'. Dakle, sažeto su prikazane osnovne izvedbe takvih sustava i podrobno su opisani sustavi klimatizacije s promjenjivim volumenom radne tvari (tzv. VRV-sustavi ili VRF-sustavi), rješenja za opremanje rashladnih komora i sustavi za povrat topline.
U osmom poglavlju pod naslovom 'Akustika u sustavima ventilacije i klimatizacije' obrađen je jedan od problema povezanih s takvim sustavima, a to je buka i to s pojašnjenima i prikazom načina za njezino sprječavanje.

U desetom poglavlju obrađena je regulacija u sustavima ventilacije i klimatizacije, uz prikaz nekih osnovnih značajki i vrsta regulacije te osnovnih pojmova regulacijske tehnike i primjere upravljanja i regulacije dijelova sustava ventilacije i klimatizacije.
U 11. poglavlju, pod naslovom 'Zaštita okoliša i sustavi ventilacije i klimatizacije' najprije je pojašnjen zakonski okvir zaštite ozonskog sloja, a zatim je sažeto prikazana problematika zamjene radnih tvari u rashladnoj tehnici.
Poglavlje 12. nosi naslov 'Prilozi' i u njemu se najprije govori o primjeni važećih mjernih jedinica, a zatim su podrobno popisane važnije direktiva, zakoni, podzakonski i strukovni propisi i norme iz područja ventilacije i klimatizacije.
Konačno, u poglavlju 13. prikazano je nekoliko primjera izvedenih projekata i/ili rješenja iz područja ventilacije i klimatizacije, na čijem su ostvarivanju sudjelovali neke od vodećih domaćih i svjetskih tvrtki iz tog područja.
Zbog svega toga ne treba sumnjati da će i ovo izdanje 'Priručnika za ventilaciju i klimatizaciju' doživjeti uspjeh svojih prethodnika.
Vidimo se stoga 1. listopada ove godine na Klima-forumu i njegovom predstavljanju...