Tko to ubija energetsko tržište?

Autor: Nina Domazet Objavljeno: 21.05.2018. 🕜 09:34 Lokacija:

Ključan problem s cijenama energije u Hrvatskoj čak nije to što su one djelomično regulirane, jer je tako u brojnim uspješnijim državama, nego što građani i tvrtke nemaju novaca da podmiruju tržišne cijene. Jesmo li siromašni zato što imamo regulirane cijene energije ili nas regulirane cijene čine siromašnima?

Naprosto je iritirajuće kontinuirano slušati tvrdnje da nam niske cijene energije ubijaju energetsko tržište i investicije u energetici. Kao da su te cijene same po sebi takve i kao da su tržište i investicije samo sebi svrha, a ne gospodarski razvoj i prosperitet svih koji troše energiju – od građana do velike tvornice, i u konačnici, države. Jesmo li siromašni zato što imamo regulirane cijene energije ili nas regulirane cijene čine siromašnima? To je pitanje slično onome: Što je bilo prvo - kokoš ili jaje. Cijene struje i plina za kućanstva su fiksirane, no imamo presedane koji pokazuju da deregulacija ne znači automatski procvat neke energetske grane. Cijene naftnih derivata su deregulirane već godinama a sve što imamo su obnovljene benzinske postaje! Rafinerija nafte Sisak ugašena je uz blagoslov politike, druga rafinerija nije obnovljena a derivati se uvoze iz Srbije, INA-ine investicije su minimalne, pojedini poduzetnici šire biznis, a država dobro zarađuje na trošarinama. Kada cijena nafte raste, naše gospodarstvo stenje, država sliježe ramenima. Kakvu korist je gospodarstvo ostvarilo od deregulacije cijene naftnih derivata i je li je uopće ima, nije poznato, jer to nitko nije istražio.  

Većina energetskih subjekata u struji i plinu je u plusu čak i s ovim cijenama na koje se vrši pritisak. U problemu su oni koji godinama bezuspješno 'buše' segment kućanstava u struji i po novome u plinu. I to zato što energente kupuju na otvorenom tržištu na kojem vrijede tržišna pravila. Jasno je zašto su već sve RWE-ove tvrtke za potrebe opskrbe kućanstava potpisale trogodišnji ugovor s novim opskrbljivačem na veleprodajnom tržištu plina, a RWE neće konkurirati za taj status. Dapače, proizlazi da nitko ne može samostalno dobaviti plin i prodavati ga kućanstvima po reguliranoj cijeni kućanstvima bez gubitka. HEP je na veleprodaji struje istisnuo koga god je mogao, na svoju štetu, jer velike količine uvozi i tu bi moglo biti problema ako se alarmira EU institucije. To je tržište kakvo imamo. Ključan problem s cijenama energije u Hrvatskoj čak nije to što su one djelomično regulirane, jer je tako u brojnim uspješnijim državama, nego što građani i tvrtke nemaju novaca da podmiruju tržišne cijene. Za to je kriva samo i jedino država - iz koje se čak i sredovječni iseljavaju, u kojoj je radno mjesto nedostižno, nesigurno i/ili loše plaćeno, u kojoj su krediti skupi, a umirovljenici sirotinja. Obrtnici jedva preživljavaju, a poduzetnici su stekli takve vještine preživljavanja da bi u nekoj normalnijoj državi već bili bogataši. Na parlamentarnim izborima biraju svi ti jadnici koje politika solidarno tlači pa kako izgleda ne zna bolje u razvojnim segmentima, država cijenama struje i plina kupuje socijalni mir. 

HEP-u  se omogućuju financijske privilegije s kojima Elektroprivreda u 28 godina nije napravila skoro ništa osim što puni proračun. Čak i takav HEP, kojeg će sada prisiliti na gubitke da bi cijena plina za građane bila regulirana barem do 2021., i dalje je perjanica hrvatske energetike. Pitanje je samo do kada? Da nije puknuo Agrokor, bivša potpredsjednica Vlade Martina Dalić pokrenula bi HEP-ovu privatizaciju, a onda bi se stvari polako počele mijenjati… Da je politika kompetentnija i odgovornija a regulator jak, rafinerija u Rijeci već bi bila modernizirana, INA-i se ne bi pustilo da 10 godina drži „šapu na koncesijama“ i ne izbuši ni jednu bušotinu, a HEP bi već do sada vjerojatno investirao u nove proizvodne objekte. Također, da se radilo kako valja, biznis s obnovljivcima ne bi na početku bio rezerviran samo za povlaštene, problematični 'feed-in' sustav bi se nivelirao barem jednom godišnje, a HEP bi odavno bio prisiljen omogućiti građanima da instaliraju mikrosolare lako i brzo. Gospodarstvo bi bilo jako, kao i tržište i energetski subjekti, uvoz struje bio bi znatno manji a cijene energije rasle bi puzajuće i usklađivale bi se s tržišnim cijenama. Možda onda taj ideal energetske neovisnosti (ili bolje rečeno energetske samodostatnosti) i ne bi bio tako daleko kao što je sada. 

Zapravo uvijek dolazimo do države koja nema viziju i neće preuzeti odgovornost: napravila je dvije energetske strategije i niti jedan provedbeni akt. Sada radi novu energetsku strategiju kojoj baza, izgleda, nije već postojeća niskougljična strategija, koja je anticipirala energetsku politika EU-a, već planovi državnih energetskih tvrtki (koji svaki vuku na svoju stranu) i, čini se, želje investitora. Politika uvijek priča o potrebi iskorištavanja domaćih potencijala, ali čini se da su jedini energenti koje zapravo percipira plin i nafta, koji će neminovno sve više stizati iz uvoza. Obnovljivci – na koje se cijeli razuman svijet kladi i u koje investira sve više novca, u nas su još uvijek zadnja rupa na svirali. Našu energetsku politiku ne usmjerava zdrav razum jer Hrvatska je energetski iznimno bogata država s fantastičnim potencijalom, nego izgleda neke druge silnice. 

Da sumiram, pritisak na cijene energije je prije svega posljedica nerada države u proteklim desetljećima i pogrešne percepcije da se kroz cijene radi socijalna politika. Osim što polako ubija ono zdravo u energetskom sektoru, država pomalo ubija sve grane gospodarstva, možda s izuzetkom financijskog sektora kojem je HNB prekasno počeo nametati ograničenja pa nije spriječio da se desetina stanovništva ne nađe u dužničkom ropstvu. A tu opet dolazimo do toga da energiju netko mora platiti – neki poduzetnici je plaćaju s teškoćama, a građani su zapravo energetski siromašni. Kada bi zaista deregulirala cijenu električne energije i plina (odnosno kada bi se iskazale sve skrivene subvencije i/ili troškovi), cijena bi neminovno rasla. Država bi možda riskirala socijalni bunt i kaskadni rast drugih cijena, te pad konkurentnosti u drugim granama koje teško posluju zbog drugih nameta i komplikacija koje im je neučinkovita država naturila. A možda se ne bi dogodilo ništa, kao s cijenama naftnih derivata koje uglavnom brzo rastu i sporo padaju. Ovako je politici lakše – s cijenama energije drži se poklopac na loncu koji ključa, umjesto da se prione i odradi cjelovit posao sređivanja gospodarstva, pa tako i energetskog. Negdje treba početi, a to u nas ide tako sporo. To je začarani krug iz kojeg nas, bojim se, može izvući samo mentalni, intelektualni i moralni zaokret koji možemo samo sanjati, možda zato jer još nismo dovoljno duboko pali.

TAGOVI