Do kraja godine Slovenija bi mogla priključiti i 220 MW nove snage u Suncu

Autor: N. D. Objavljeno: 13.04.2023. 🕜 09:23 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)
  • Radovi na postavljanu fotonaponskih modula na krov (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• sunčane elektrane, fotonaponski moduli, fotonaponski sustavi
    Izvor: Shutterstock

Kako teče priključenje sunčanih elektrana u Deželi - najnoviji podaci SODO-a

Najnovije izvješće slovenskog operatora distribucije električne energije SODO-a o broju izdanih suglasnosti i priključenju samodostatnih solarnih elektrana u prva dva mjeseca ove godine potvrđuje da je interes za ulaganja u proizvodnju električne energije iz Sunca i dalje velik, ali u prosjeku neznatno manji nego prošle godine. 

Pet distribucijskih tvrtki zaprimilo je ukupno 3557 zahtjeva u siječnju i veljači ove godine, u prosjeku gotovo 1800 mjesečno, u usporedbi s gotovo 2500 zahtjeva mjesečno prošle godine. 

U prva dva mjeseca ove godine slovenske distribucije su izdale nešto više od 3000 suglasnosti za priključenje, a ti podaci uključuju i odbijene ili djelomično odbijene, što znači da je moguće priključiti ograničenu snagu uređaja. S 913 zahtjeva udio odbijenih prijava iznosi 25,7% i raste u odnosu na prošlu godinu, kada je iznosio gotovo 20%. Najviše zahtjeva za suglasnost ove su godine dobili Elektro Ljubljana i Elektro Celje, po gotovo 1000, a najmanje Elektro Primorska i Elektro Gorenjska, niti po 400. 

 
Polovina zahtjeva na području Maribora nije prihvaćena

 

Najveći udio odbijenih zahtjeva, kao i lani, bilježi Elektro Maribor, gdje je i instaliran najveći broj sunčanih elektrana. Lani je odbijena oko trećina zahtjeva, no u prva dva mjeseca ove godine udio je značajno porastao, jer ih je odbijeno više od polovice ili čak 472 od 900 pristiglih prijava. Prema posljednjim podacima portala PV, koji djeluje pod okriljem ljubljanskog Fakulteta za elektrotehniku, na slovensku distribucijsku mrežu je priključeno 30.557 sunčanih elektrana ukupne snage 632 MW (u obzir su uzete sve elektrane a ne samo samoopskrba), što predstavlja 322 vata po stanovniku. 

Lani je ukupna snaga solarnih elektrana porasla za 35%, odnosno za 164 MW, od čega je 154 MW samoopskrba. Snaga po stanovniku Slovenije povećana je za 45% ili za 100 vata. PV portal procjenjuje da će ukupna snaga priključenih solarnih elektrana u Sloveniji ove godine biti približno 220 MW, a kumulativna snaga na kraju godine bit će 850 MW. 

To možemo usporediti s podacima u Hrvatskoj, gdje je na mreži trenutno samo 225 MW sunčanih elektrana, od čega 28,16 MW čini samoopskrba. Do kraja godine u poduzetništvu bi moglo biti instalirano do 174 MW nove snage, a u kućanstvima 35,6 MW, podu  uvjetom da se trendovi u prva dva mjeseca ove godine nastave. 

TAGOVI