Solarni moduli stižu na krovove vrtića, škola i hostela

Autor: B. O. Objavljeno: 14.04.2023. 🕜 11:09 Lokacija: Karlovac
  • Pogled na Zvijezdu - središte Karlovca (foto: xbrchx / Shutterstock, 2023.)

• Karlovac, gradovi, baština, Karlovačka županija
    Izvor: xbrchx / Shutterstock

Radovi u sklopu projekta SolariKA su počeli ili će krenuti u drugoj polovini ovog mjeseca, a završavaju najkasnije do kraja rujna

Na krovove 14 dječjih vrtića i škola te Hostela Karlovac u Selcu počelo je postavljanje fotonaponskih sustava zahvaljujući kojima će te ustanove od jeseni proizvoditi električnu energiju za vlastite potrebe. Radovi su počeli ili će krenuti u drugoj polovini ovog mjeseca, a završavaju najkasnije do kraja rujna.

Dio je to projekta SolariKA, tj. solarizacije ustanova Grada Karlovca, koja obuhvaća postavljanje sunčanih elektrana na krovove dječjih vrtića Dubovac, Mahično, Turanj, Švarča, Gaza, Grabrik i Rakovac, te osnovnih škola Grabrik, Mahično, Švarča, Rečica, Dubovac i Turanj, kao i Hostela Karlovac u Selcu.

"Nositelj projekta je Grad Karlovac, a partner Energy Farm International Foundation. Ukupna vrijednost projekta je 447.438 eura, bespovratnih sredstava je 85 posto, tj. 380.322 eura, a Grad Karlovac izdvaja gotovo 67 tisuća eura. Projekt je počeo 24. svibnja prošle godine i traje 18 mjeseci, do 24. studenog 2023.", kazala je Marijana Tomičić, pročelnica Upravnog odjela za razvoj grada i EU fondove na konferenciji za novinare koja je održana ovaj tjedan u Karlovcu.

Ona je dodala kako će ukupna snaga tih sunčanih elektrana iznositi 0,45 MW. 

Ostvarenjem tog projekta, objavljeno je na stranicama Grada Karlovca, povećat će se korištenje obnovljivih izvora, tj. zelene energije za 456,35 MW h, uz smanjenje emisije CO2 od 72,38 tona godišnje.

 

Samoodrživ vrtić

Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić podsjetio je kako je taj grad od 2018. godine energetski obnovio gotovo sve svoje javne zgrade. Drugim riječima, energetski su obnovljene sve škole i vrtići, a postavljanje solarnih modula je korak dalje koji će ih učiniti energetski održivim kada je riječ o električnoj energiji. Osim toga, novac koji uštede na izdacima za električnu energiju, škole i vrtići će moći usmjeriti u neke druge programe.

"Ovo je vrlo važan projekt za gradsku upravu. Činjenica je da većina sredstava dolazi iz fondova EU-a i najveći dio je europski novac, ali i naš udio sufinanciranja je značajan. Svi projekti koje Grad Karlovac provodi od 2018., kada smo donijeli Strategiju pametnog grada, a koja u sebi uključuje i ova zelena rješenja, i u samom projektnom zadatku moraju imati održive zelene tehnologije koje smanjuju potrošnju i cijenu energije. Vjerujem kako ćemo vrlo brzo prezentirati i projekt vrtića u Luščiću koji po Urbanističkom planu uređenja mora biti 'zelen', tj. samoodrživ. Činjenica je da nam to iziskuje prilično dodatnih sredstava, ali i ovaj dio sufinanciranja koji dolazi iz europskog novca ide u prilog tome i za takve će se projekte uvijek naći novca", poručio je.

TAGOVI