Velika Gorica je u sklopu projekta 'Velika Gorica – Solarni grad – odbrojavanje' krenula s postavljanjem 22 sunčane elektrane na zgrade javne namjene.
Najveći fotonaponski sustav postavljen je na najvećoj goričkoj školi, OŠ Nikole Hribara, a proizvedena električna energija koristit će se za pokrivanje vlastite potrošnje na lokacijama samih objekata. Osim korištenja obnovljivih izvora, taj projekt označava početak tranzicije grada u smjeru ugljične neutralnosti podizanjem razine svijesti građana o potrebi ulaganja upravo u obnovljive izvore, objavljeno je na stranicama Grada Velike Gorice.
O kolikoj se uštedi doista radi, zorno pokazuje primjer pilot-projekta koji je krenuo prije tri godine u OŠ Novo Čiče.
Europski gospodarski prostor
"Usporedbe radi, Karlovac postavlja sunčane elektrane na 14 objekata, a Zagreb na osam. Projekti su tako dobro odrađeni da su nam sve zgrade koje su statički zadovoljavale, prošle na natječaju. Kada smo napravili pilot-projekt u školi u Novom Čiču, danas s odmakom primjećujemo kako je ušteda energije 89 posto. Ovo je ekološki prihvatljivo rješenje i najbolji odgovor u vrijeme kada su cijene energenata u stalnom porastu. Vjerujemo kako će ušteda i na drugim objektima biti takva", rekao je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar na konferenciji za medije ispred OŠ Nikole Hribara koja je održana jučer.
Projekt 'Velika Gorica Solarni grad – odbrojavanje' financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška Financijskim mehanizmom Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. do 2021. godine, a u okviru programa 'Energija i klimatske promjene'. Ukupna vrijednost projekta veća je od 654 tisuće eura. Od toga, na bespovratna sredstva otpada 81,48 posto.