Geotermalna energija sve se više koristi širom svijeta

Autor: B.L. Objavljeno: 15.07.2024. 🕜 14:16 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Gejzir u Čileu (izvornik: Herbert Bieser, Pixabay, 2021.)

• gejzir, geotermalna energija, geotermalna voda, Čile
    Izvor: Herbert Bieser / Pixabay

Upravo objavljeno EGEC-ovo izvješće daje dubinski uvid u primjenu geotermalne energije u svijetu u 2023. godini

Europsko vijeće za geotermalnu energiju (EGEC) upravo je objavilo 'Izvješća o tržištu geotermalne energije za 2023. godinu'. Riječ je o sveobuhvatnoj analizi napretka i perspektiva cijelog područja geotermalne energije za naredne godine. Unatoč raznim gospodarskim izazovima, primjena geotermalne energije u Europi nastavila je rasti.

Uz to, u tom su području u Europi prošle godine napravljeni značajni iskoraci. Tako se danas iz geotermalne energije u Europi proizvodi električna energija za 11 milijuna potrošača i toplinska energija za grijanje i hlađenje za oko 20 mil. potrošača, 400 gradova i tvornica. Geotermalnom energijom tako se danas pokrivaju potrebe za grijanjem i hlađenjem zgrada, ali i cijelih gradskih četvrti, industrijskih potrošača i poljoprivredne proizvodnje. Štoviše, u području geotermalnog toplinarstva sve se više koriste inovativna rješenja kao što su pametne toplinske mreže (5. generacije).

 

Geotermalne dizalice topline

Do porasta prodaje geotermalnih dizalica topline (tj. onih u izvedbi tlo - voda i voda - voda) došlo je u gotovo svim europskim zemljama, uz stopu rasta oko 12%. Tako je prošle godine ostvarena rekordna prodaja od 155 000 uređaja, pri čemu je najviše prodano u Njemačkoj, Nizozemskoj, Finskoj i Švedskoj, na koje otpada polovica instaliranih geotermalnih dizalica topline u Europi i gotovo polovica godišnje prodaje. Međutim, porast kamatnih stopa i visoke cijene električne energije predstavljali su nove izazove, osobito u Njemačkoj.

 

Geotermalne toplane

Broj novih projekata u području primjene geotermalne energije za proizvodnju toplinske i rashladne energije za sustave daljinskog grijanja (toplinarske sustave), ali i za sustave daljinskog hlađenja nastavio je rasti. Tako je prošle godine u zemljama Europske unije u pogon pušteno osam takvih sustava grijanja i hlađenja i to u Njemačkoj, Finskoj, Nizozemskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj. Unatoč tome, izvedeno je manje takvih sustava nego 2022. godine, čemu su glavni razlozi kašnjenja projekata zbog izdavanja dozvola, poremećaja u opskrbnom lancu i povećane konkurencije s fosilnim gorivima. No, čak 60 europskih gradova najavilo je nove projekte geotermalnih toplana.

 

Geotermalne elektrane

U 143 geotermalne elektrane u pogonu prošle je godine proizvedeno 20 TW h električne energije. Pri tome treba reći da je, unatoč nesigurnostima u regulatornom i poticajnom okviru, u raznim fazama ostvarenja upravo 50 novih projekata, od čega ih je osam započeto baš prošle godine.

 

Podzemni spremnici topline (UTES)

Tehnika podzemne pohrane toplinske energije, odnosno podzemnih spremnika topline (tzv. UTES tehnologija) značajno je napredovala. Radi se o ekonomičnom rješenju koje podržava europske napore za dekarbonizacijom i osigurava stabilnu opskrbu toplinskom energijom, što je ključno za smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima, stoji u izvješću EGEC-a.

TAGOVI