Odabrana oprema za kontroverznu HE Mokrice

Autor: N.D. Objavljeno: 01.09.2020. 🕜 08:36 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)

Projekt HE Mokrice u više je navrata prilagođavan da udovolji ekološkim uvjetima

Iako je ostala bez ekološke suglasnosti i nema ključne dozvole, poslovi na gradnji HE Mokrice se uredno delegiraju. Ljubljanski proizvođač vodenih turbina Litostroj Power, koji je dio češke grupe Energo-Pro, opremit će posljednju slovensku hidroelektranu na Savi, HE Mokrice koju gradi tvrtka Hidroelektrarne na Spodnji Savi. Vrijednost investicije je nešto manja od 19 milijuna eura, a rok izvršenja narudžbe zajedno s instalacijom i testiranjem je 50 mjeseci. Kako javlja STA, ugovor uključuje tri vodoravne jedinice turbina s pogonom promjera 4,8 metara i svim sustavima potpore, a posebna pažnja posvetit će se zaštiti ekosustava Save i Krke prilikom opremanja elektrane. 

Ekološki uvjeti

Litostroj Power je opremio i sve druge objekte u ovom lancu hidroelektrana - HE Boštanj, Arto-Blanca, Krško i Brežice. Projekt HE Mokrice morao je nekoliko puta biti prilagođen kako bi udovoljio svim zahtjevnim uvjetima za ekološki prihvatljiv rad i zaštitu ekosustava Save i Krke. Prošli tjedan započeo je rad na projektu u hidrološkom laboratoriju Litostroj Engineering u Blanskom u Češkoj. Prije nastavka rada zajamčena snaga turbina mora se potvrditi ispitivanjem modela. Inženjeri u Blanskom prvo su morali dizajnirati točan model nove turbine. 

Kaplanova turbina

Prema riječima inženjera iz Litostroja, posebno rješenje koristit će se za projekt Mokrice, a riječ je o Kaplanovoj turbini koju je prije stotinu godina izumio profesor sa Sveučilišta u Brnu Viktor Kaplan. Posebnost turbine za HE Mokrice je da će voda u nju istjecati izravno vodoravno, a ne s visine. Ovo je pogodno za mjesta s vrlo malim padom i velikim protokom - odnosno za uvjete projekta Mokrice. 

Također su započeli pripremu skica i tehničke dokumentacije za prototipove jedinica. Nakon što slovenski klijent potvrdi dokumentaciju, Litostroj započinje proizvodne aktivnosti kako bi osigurao potrebnu kvalitetu konačnog proizvoda i pravovremenu isporuku, objavljuju slovenski mediji. 

Za malo struje

Građevinska dozvola za elektranu još nije ishođena, jer je ekološka suglasnost poništena. U Sloveniji se treba provesti postupak pri Ministarstvu za okoliš kojim se treba dokazati prevladavajuća javna korist od gradnje elektrane u odnosu na potencijalnu štetu, što je prvi takav postupak u državi. Država je odobrila Društvu za proučavanje riba Slovenije da se uključi u raspravu. 

Ta udruga smatra da je šteta za prirodu tj. životinje veća od koristi te da će postupak koji vodi ministarstvo biti neadekvatan jer nedostaju istraživanja, te da je proceduralno nejasan a dijelom i protuustavan pa i suprotan EU zakonodavstvu. Ta bi elektrana, ako se izgradi, trebala proizvesti tek oko 1% energije koje se godišnje potroši u Sloveniji. Podsjećaju da Nacionalni energetski i klimatski plan novodi da nema potrebe za gradnjom HE da bi se osigurala zaštita od poplava, a alternative su bitno jeftinije.

TAGOVI