Energetski div Statkraft najavljuje značajan rast svog poslovanja u Hrvatskoj . Statkraft trenutačno ima preko 750 MW kapaciteta solarnih elektrana u razvoju diljem Hrvatske, što odražava i potvrđuje njegovu čvrstu predanost tržištu. Hrvatsko tržište privuklo ih je još prije nekoliko godina, a pozitivnim ocijenjuju sada konačno posložen regulativni okvir. Statkraftovi kapaciteti za razvoj projekata i ambicije u Hrvatskoj dodatno su ojačani akvizicijom Neoenovih hrvatskih operacija i projekata prije nekoliko mjeseci.
Kao tvrtka s bogatim naslijeđem koje datira iz 1895. godine, Statkraft je bio predvodnik u hidroenergiji i najveći je europski proizvođač obnovljive energije. Poslovanje Statkrafta obuhvaća hidroenergiju, energiju vjetra, solarnu energiju, plinsku energiju i usluge daljinskog grijanja, a tvrtka igra ključnu ulogu na globalnom energetskom tržištu s prisutnošću u više od 20 zemalja, uključujući – od 2021. – i Hrvatsku.
“Aktivno razvijamo robustan niz projekata solarnih i vjetroelektrana u Hrvatskoj, kao i sustava za pohranu energije. Preseljenje u naše nove i veće prostore označava sljedeću fazu naših aktivnosti, kao i usklađivanje s našom vizijom rasta i održivosti”, rekao je Arnaud Bellanger, direktor Statkrafta za Hrvatsku.
Veliki solarni pipeline
“Statkraft u svom pipelineu projekata trenutačno ima više od 750 MW solarnih elektrana. Ovo je ambiciozan portfelj projekata koji su trenutačno u različitim fazama izdavanja dozvola, što u konačnici obećava kontinuirani razvoj naših kapaciteta u zemlji u narednim godinama”, rekao je Bellanger, naglasivši da bi prvi projekti snage veće od 10 MW s radom mogli započeti 2026. ili 2027. godine. Otprilike četvrtina projekata u pipelineu odnose se na agrosolarne elektrane, a tvrtku zanima i vjetroenergija te izgradnja baterija uz solarne parkove.
Poslovnu klimu u Europi za obnovljive izvore energije u Statkraftu ocjenjuju izazovnom, a karakterizira je kanibalizacija fotonaponskih projekata i sve češća pojava negativnih cijena, koja uz druge izazove projekte čini nesigurnima. Statkraftov menadžment kaže da je očekivao takav razvoj situacije koji se može prevladati dobro posloženim portfeljom i općom velikom snagom grupe. Kao pozitivan trend ocjenjuju pad cijena baterija, no ipak, predvidivost cijena energije bila bi veliki plus. Hrvatska bi svakako trebala ubrzati procedure za dolazak do dozvola i unificirati procedure u svim županijama.
Stručnjaci i drugi dionici iz hrvatskog energetskog sektora prisustvovali su danas otvorenju novog ureda Statkrafta u Zagrebu. Nakon otvorenja ureda, uslijedilo je poslovno umrežavanje, s kratkim raspravama usmjerenim na trenutačno stanje i općenite izglede hrvatskog energetskog tržišta, kao i šire europske energetske slike.