Energetskim zajednicama do povoljnije i priuštivije energije

Autor: B.L. Objavljeno: 18.09.2024. 🕜 14:00 Lokacija: Zagreb
  • Zadružna sunčana elektrana u Križevcima (izvornik: ZEZ)

• sunčane elektrane, energetske zadruge, ZEZ
    Izvor: ZEZ

U Hrvatskoj su do sada registrirane tek tri energetske zajednice građana

U Registru energetskih zajednica građana koji vodi Hrvatska energetska regulatorna agencija tek su tri takve zajednice: Moja energetska zajednica (MEC) iz Zagreba, Energetska zajednica sjevernog Jadrana iz Rijeke i Energetska zajednica iz Špičkovine. Za razliku od toga, takav oblik udruživanja građana kako bi se omogućila povoljna, sigurna i priuštiva opskrba energijom u mnogim je europskim zemljama uobičajen i u njima sudjeluju tisuće građana. Primjerice, u Grčkoj ima čak 1217 registriranih energetskih zajednica građana i još ih 133 čeka registraciju.

Energetske zajednice, njihova uloga i osnivanje i uklanjanje poteškoća koje (još) postoje pri njihovom osnivanju i registraciji u Hrvatskoj bile su tema radionice pod nazivom 'Energetske zajednice građana u Hrvatskoj' koja je održana je u sklopu EUKI projekta SunSharing. Radi se o projektu koji za cilj ima promicanje energetskih zajednica za iskorištavanje Sunčeve energije u zemljama Jugoistočne Europe, a u njemu sudjeluju ustanove i tvrtke iz četiri zemlje: Bugarske, Grčke, Hrvatske i Sjeverne Makedonije. 

Radionica je okupila predstavnike jedinice lokalne uprave, agencija, visokih učilišta i instituta, ali i druge stručnjake iz područja energetike. Kako je istaknuo dr. sc. Antun Pfeifer s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, jedan od ciljeva tog stručnog skupa je prikazati nekoliko primjera dobre prakse za iskorištavanje Sunčeve energije u Hrvatskoj, pri čemu su Križevci svakako među vodećima, ali i raspravljati o problemima koji se pojavljuju pri osnivanju energetskih zajednica. Uz to, najavljeno je kako će do kraja godine biti objavljen priručnik projekta 'SunSharing' upravo s takvim primjerima.

 

Kompleksna procedura

 

No, osnovati energetsku zajednicu u Hrvatskoj zapravo i nije jednostavno jer, kao što je uobičajeno, treba svladati mnoge administrativne (i po mišljenju mnogih: nepotrebne) prepreke. Dobar primjer za to je Zelena energetska zadruga Sunce koja se, kako je pojasnio Goran Čačić, ne može preregistrirati u energetsku zajednicu, iako to ona 'de facto' jest. Radi se o zadruzi koja je ostvarila zanimljiv projekt zadružne sunčane elektrane na krovu tržnice u Križevcima i koja okuplja mnoge građane koji time, osim povoljnije energije, ostvaruju i dodatne prihode. Jedan od prijedloga za olakšavanje osnivanja energetskih zajednica je i onaj za ukidanje obveze ishođenja dozvole za obavljanje takve energetske djelatnosti dok se njezin rad ne uhoda, već bi u početku trebalo zadovoljiti samo osnovne uvjete.

U svakom slučaju, kako je to napomenuo Mislav Kirac iz Zelene energetske zadruge, energetske zajednice građana trebale bi osigurati povoljniju energiju iz obnovljivih izvora za svoje članove. Na to se nadovezao gradonačelnik Križevaca Mario Rajn koji je naglasio kako će one pomoći i u borbi protiv energetskog siromaštva i najavio projekt postavljanja sunčanih elektrana, u skladu s načelima energetskih zajednica, na krovove zgrada dobrovoljnih vatrogasnih društava na području Grada Križevaca.   

TAGOVI