Vlada Crne Gore je na sjednici koja je održana prošli tjedan prihvatila Informaciju o aktivnostima na ostvarenju projekata obnovljivih izvora.
U izvješću se, među ostalim, ističe kako je Crna Gora, kao članica Energetske zajednice i kandidat za članstvo u Europskoj uniji, ispunila obvezu da svoju energetsku politiku uskladi s onom u EU-u te prenese i primijeni Direktivu (EU) 2018/2001 o promociji korištenja energije iz obnovljivih izvora, kojom se za članice Energetske zajednice utvrđuje zajednički okvir za promociju korištenja energije iz obnovljivih izvora i postavlja cilj za udio takve energije u ukupnoj finalnoj potrošnji u 2030., koji za Crnu Goru iznosi 50 posto.
Navedena Direktiva prenesena je u Zakon o korištenju energije iz obnovljivih izvora koji je Skupština Crne Gore donijela 17. kolovoza. Donošenjem tog zakona, Crna Gora je napravila veliki iskorak u usklađivanju s propisima EU-a, što je od velikog značaja i za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 15 – Energetika.
Brojni naslijeđeni problemi
U dijelu ostvarenja projekata gradnje malih hidroelektrana navodi se kako je trenutačno aktivno 29 ugovora o koncesiji za njihovu izgradnju, kojima je omogućena gradnja i eksploatacija ukupno 42 objekta mHE, od kojih je završena izgradnja 33 mHE, izvijestila je Vlada Crne Gore.
Ukupna instalirana snaga izgrađenih mHE je 52,6 MW, a one će, prema planu, proizvoditi 182,4 GWh električne energije.
Budući da se tijekom praćenja ostvarenja ugovora o koncesijama za izgradnju mHE resorno ministarstvo zbog brojnih problema naslijeđenih iz prethodnog razdoblja susrelo s brojnim otvorenim pitanjima, u izvješću je ocijenjeno kako je nužno detaljno sagledati svaki pojedini slučaj i donijeti odgovarajuća dugoročna rješenja.