U Velikoj Gorici ovaj tjedan održana je završna konferencija projekta 'Velika Gorica – solarni grad – odbrojavanje'. U sklopu projekta su na čak 22 objekta ustanova javne namjene postavljene sunčane elektrane, što Veliku Goricu svrstava među vodeće gradove u korištenju obnovljivih izvora.
Konferenciji je prisustvovao ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, predstavnici Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Energetskog instituta Hrvoje Požar (EIHP) te velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar. On je podsjetio kako je osnovna škola u Čiču bila pilot-projekt u tome, a uštede na potrošnji električne energiji iznose više od 50 posto.
"Postavljene su 22 sunčane elektrane, gdje je procijenjena ušteda električne energije nešto više od 50 posto, što je odlično u financijskom smislu za naš lokalni gradski proračun, a to je i ekološki prihvatljivije. Nastavljamo s ovim procesom. Trenutačno, sve naše 22 ustanove, koje su zadovoljavale statičke uvjete i koje su bile obuhvaćene ovim procesom, dobile su sunčane elektrane, ali u nadolazećem razdoblju na novoizgrađenim školama, vrtićima, staračkome domu, poduzetničkom inkubatoru, to će postati standard. U odjelu trenutačno promišljaju kako napraviti natječaj i dati poticaj kako bi obiteljske kuće mogle osjetiti prednosti i napraviti elektrane", kazao je Ačkar.
Željena energetska tranzicija
Erlić je pak istaknuo kako Velika Gorica koristi sve prilike koje nude fondovi Europske unije. Također, podsjetio je na povučenih više od 100 milijuna eura sredstava iz fondova EU-a koji su dostupni za Veliku Goricu. "Danas smo ovdje zbog daljeg iskoraka koji radi Velika Gorica, a to je zelena tranzicija i ona se tu pozicionira kao grad koji postaje predvodnik u tom segmentu. Moram na tome čestitati", dodao je, među ostalim, ministar.
Projekt je poduprla i REGEA, javlja Grad Velika Gorica. "Veseli me kada možemo vidjeti sunčane elektrane na 22 gradska objekta, na njima će se proizvoditi čista električna energija, bit će značajna i financijska ušteda", kazao je predstavnik REGEA-e Velimir Šegon.
Partner projekta je i EIHP. "Ovim programom smo financirali tri ključne energetske teme za energetsku neovisnost Hrvatske, a to su geotermalni izvori, energija mora i Sunce. Bolnica u Rovinju će se u potpunosti grijati i hladiti energijom mora, bazen Juga u Dubrovniku će se isto grijati i hladiti na tu energiju, kao i jedno brodogradilište", istaknuo je Matija Vajdić, predstavnik EIHP-a.
Kako bi ostali gradovi napravili željenu zelenu tranziciju, Erlić je napomenuo kako je Vlada zahvaljujući fondovima EU-a uspjela osigurati više od dvije milijarde eura u novom razdoblju do 2029. za ulaganja u zelene održive projekte, ali više od 500 milijuna eura za energetiku i obnovljive izvore.