Milatić: Opstrukcija zelenih projekata kreće iz HERA-e i HOPS-a

Autor: N. D. Objavljeno: 15.03.2024. 🕜 15:25 Lokacija: Zagreb
  • Obnovljivi izvori: sunčane elektrane i vjetroelektrane (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• obnovljivi izvori, sunčane elektrane, vjetroelektrane
    Izvor: Shutterstock

U Hrvatskoj i dalje nema zaključivanja PPA ugovora fizičku isporuku energije za buduće zelene projekte

Državni tajnik za energetiku Ivo Milatić poslao je danas vrlo rezolutnu poruku Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji i HOPS-u koje je otvoreno optužio da su odgovorni za blokiranje razvoja novih zelenih proizvodnih postrojenja Hrvatskoj. Milatić je u svom nastupu na RESource konferenciji posvećenoj PPA ugovorima u organizaciji Udruženja OIEH i partnera, uvodno istaknuo da je država izdala energetska odobrenja za 3300 MW OIE projekata te da će ih do kraja godine izdati još 1.500 do 2.000 MW. Porast proizvodnje zelene energije, apose iz Sunca u Hrvatskoj je rapidan i nezaustavljiv, ali postoje velike kočnice, a one 'nipošto nisu u resornom ministarstvu', istaknuo je državni tajnik u svom vatrenom govoru.

 

Ciljeve u zelenoj energiji ćemo ostvariti vrlo brzo i morat ćemo revidirati energetsku strategiju. Vrijeme je da osmislimo budućnost - žale se da nema potrošnje energije, nju trebamo stvoriti, promet će trošiti trećinu struje, vrijeme je da poradimo na tome. Je li normalno da od kolovoza 2022. ne možemo saznati cijenu priključka, da ne možemo doći do tog važnog podatka? To nije problem ministarstva, priključenje stoji u HERA-i i HOPS-u i ja ih sada i javno pozivam da konačno donesu propise. Dat ćemo im i napismeno iz ministarstva da to naprave! Je li normalno da se EOTRP-i izdaju jednom godišnje? Sram me je da je to tako! Mi želimo da se to promijeni, a ako neće ići milom, ići će silom. Nemamo vremena – doći će 1. svibnja (jedini dan u godini kada se HOPS-u daju zahtjevi za priključak op.a.) i onda smo svi ludi! Skupa mreža neće dovesti do rasta proizvodnje iz obnovljivih izvora, a osigurali smo stotine milijuna eura iz EU fondova. Podržavamo razvoj elektroenergetske mreže iz grantova, u skladu s EU politikama“, ljutio se s govornice državni tajnik napominjući da je naknada za priključenje nepotreban teret za investitore. Istaknuo je svoju predanost ideji da je budućnost obnovljivaca u PPA ugovaranju.

 
PPA ugovaranje je uglavnom virtualno 

 

U nastavku konferencije moglo se čuti da sklapanje PPA ugovora (ugovori za kupnju električne energije) u Hrvatskoj polako napreduje, iako općenito nedostaje razumijevanja i egzaktnih znanja o takvom vidu ugovaranja dobave energije. Riječ je o iznimno kompleksnim ugovorima proizvođača, opskrbljivača, trgovca i/ili kupca energije, te banke, koji služe kao garancija za financiranje razvoja novih projekata. Pošto HROTE iz nepoznatih razloga nije do kraja 2023. raspisao novi natječaj za premijski model (koji je zapravo virtualni ugovor za razliku ili CfD, čemu su težili neki nositelji projekata), novi zeleni projekti u Hrvatskoj su sada usmjereni prema kompleksnijem PPA ugovaranju.

Značajniji PPA ugovori sklopljeni su trenutno između HT-a i Professio Energije, E.ON-a i Bauwerk grupe te između ECRO-a i Axpo-a. No, još u Hrvatskoj nije sklopljen ni jedan ugovor o fizičkom otkupu električne energije tako da su svi PPA-ovi u Hrvatskoj zapravo virtualni, financijski. Na konferenciji je rečeno da je to posljedica nezainteresiranosti HEP-a kao dominantnog igrača na tržištu, a nosioci ugovora izbjegavaju fizičke isporuke u očekivanju tehničkih i drugih poteškoća.

Ugovori se sklapaju na period od jedne do maksimalno 10 godina, a domaći potrošači, korporacije ugavnom još nisu dovoljno educirani o potencijalima PPA ugovaranja. Ugovara se najčešće bazna energija i mjesečni profili, ovisno o tehnologiji i rizičnosti, najčešće za dio portfelja. Enna Energija nudi CPPA i za manje i srednje poduzetnike, dok E.On radi za sada samo s velikim kupcima. Prije par godina cijena je kupcima u CPPA bila alfa i omega u ugovaranju, a sada je sve više faktor pouzdanost, stabilnost i hedging te razvijanje zelenog branda.

 
Veliki porast PPA ugovaranja u Europi

 

Lani u ovo doba u Hrvatskoj je tek prvi PPA ugovor bio u pripremi. U Europi u godinu dana PPA ugovaranje poraslo je za 40%, za 10,4 GW novih kapaciteta i očekuje se još snažniji rast. Smirivanje cijena na tržištu pogodovalo je rastu ugovaranja, jer kupci imaju fokus na tome da pogode što bolju cijenu energije. Najveće tržište za ugovaranje i dalje je španjolsko, a slijedi Njemačka. Novost u Europi su zajednički PPA više kupaca, prvi PPA sklopljen je za proizvodnju zelenog vodika te prvi PPA za pohranu energije, a velike kompanije počele su dijeliti energiju.

Izvor: somchaij / Shutterstock

 

Lani se prosječna cijena u PPA ugovoru u Europi kretala oko 70 eura/MWh, a danas se govori o 43 eura/MWh, no taj podatak nije posve precizan benčmark jer odražava grubi prosjek različitih tržišta i svih tehnologija te različitih vrsta PPA ugovora koji su svaki za sebe jedinstveni. Ipak, kupcima energije dobro služi u pregovaranju.

Kako je istaknuo Goran Fržop iz TEC OIE ilustrirajući važnost PPA-ova: „Najbolji projekt može upropastiti loš ugovor o otkupu energije, jednako kako i lošiji projekt dobar ugovor može izvući“. Kao usko grlo u Hrvatskoj istaknut je priključak na EE mrežu i spori dolazak do dozvola, kao i manjak projekata za razvoj elektroenergetske mreže. U provedbi nedostaje prakse kroz koju bi se iskristalizirale potencijalne poteškoće, a apeliralo se na HROTE da se iskoristi čak 100 MW neiskorištenog potencijala viška snage postrojenja koja su u feed-in sustavu. U sklopu konferencije više se puta spomenula varijanta da se u EU-u uvede mogućnost da država garantira za virtualne PPA ugovore, za njihovo uredno ispunjavanje, što još nije moguće.

 

TAGOVI