Venecija nabavlja još 90 autobusa na vodik koji će voziti po prometnicama Mestrea, Lida i drugih dijelova grada u kojima postoje ceste, a i po prigradskim naseljima. Naime, zahvaljujući odličnim iskustvima s četiri probna autobusa na vodik koji su nabavljeni u listopadu 2022. godine, tvrtka AVM/ATCV, venecijanski operator javnog prijevoza, odlučio se za masovno uvođenje vodikovih autobusa. U skladu s time, od poljskog proizvođača Solaris u jesen 2023. godine naručena je isporuka čak 90 autobusa na vodik. Od toga je 75 autobusa tipa Urbino 12 u solo-izvedbi, dok 15 preostalih čine zglobni autobusi tipa Urbino 18.
Očekuje se da će isporuke biti dovršene do kraja godine, a u međuvremenu je proširena i nadograđena infrastruktura za punjenje vozila vodikom, baš kao i spremište u Mestreu. Vozila će se ponajviše koristiti na najopterećenijim autobusnim linijama 2, 4L i 7.
Vozila Solaris Urbino 12 Hydrogen imaju duljinu 12 m, a pogone ih po dva motora snage 125 kW koji se električnom energijom napajaju iz sklopa gorivnih članaka snage 70 kW. Opremljeni su spremnicima vodika ukupnog volumena 5 × 312 l (oko 37,5 kg) i s jednim punjenjem imaju doseg od oko 350 km, a mogu prevesti 87 putnika. Zglobni autobusi Solaris Urbino 18 Hydrogen imaju duljinu 18 m i pogoni ih sklop gorivnih članaka snage 100 kW. Vodik pohranjuju u osam spremnika ukupnog volumena 5 × 312 l i 3 × 190 l (oko 51,2 kg) i s jednim punjenjem mogu prijeći oko 350 km, izvijestio je njemački prometni portal 'Urban Transport Magazine'.
