Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je uvjete i kriterije za najavljivani program sufinanciranja energetski učinkovitih vozila namijenjenog pravnim osobama i obrtnicima. Vrijednost programa je 21,2 milijuna eura.
Naime, elektromobilnost, odnosno elektrifikacija voznog parka sve se više prepoznaje kao ne samo ekološki odgovorno, već i ekonomski isplativo ulaganje, a pojedine tvrtke i obrtnici sada će moći ostvariti sufinaniciranje nabave vozila do čak 90 000 eura. Time su ujedno djeluje u cilju smanjivanja emisija u prometu, a ulaganje u vozila koja ih ne uzrokuju imaju dodatni povrat u obliku sniženih troškova pogona i održavanja.
Kao i u dosadašnjem programu sufinanciranja, za vozila kategorije L bit će na raspolaganju do 2500 eura, a za vozila kategorija M1 i N1 i do 9000 eura po vozilu, odnosno 40% njegove vrijednosti, pri čemu cijena vozila kategorija L i M1 ne smije prelaziti 50 000 eura bez poreza na dodanu vrijednost. U slučaju kupnje vozila iz kategorija M2, M3, N2 i N3, sufinancirat će se do 40% iznosa, a osim za električna vozila, sredstva će se moći dobiti i za vozila na vodik.
Jedan tvrtka ili obrtnik mogu se prijaviti za veći broj vozila. Prijava za sufinanciranje isključivo je moguća u sustavu eFZOEU. U slučaju odobrenog sufinanciranja, korisnicima će moći biti priznat trošak kupnje i plaćanja vozila nastao od 8. kolovoza 2025., a priznavat će se i trošak predujma za kupnju nastao i plaćen najranije 1. siječnja 2025. godine. Ipak, vozila koja su u cijelosti plaćena prije 8. kolovoza 2025. godine nisu prihvatljiva za sufinanciranje. Rok do kojeg sva vozila trebaju biti kupljena, odnosno plaćena je 31. svibnja 2026. godine. Korisnik bespovratnih sredstava bit će obvezan FZOEU-u podnositi godišnja izvješća u tri godine od datuma isplate kako bi dokazao da je vozilo u njegovom vlasništvu i da redovito podmiruje troškove 'leasinga' (ako je vozilo nabavljeno na taj način).
Važno je naglasiti da, iako je poziv zamišljen za pravne osobe, za sufinanciranje se neće moći prijaviti tvrtke registrirane za cestovni prijevoz robe i taksisti. Naime, za njih Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije priprema poseban program u vrijednosti 45 mil. eura, što se financira u okviru Modernizacijskog Fonda. Uz to, dodatnih 45 mil. eura bit će na raspolaganju u okviru projekta na kojem MZOZT surađuje sa Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj, izvijestio je FZOEU.
