Njemački proizvođač željezničkih vozila Siemens Mobility osigurao je prvu narudžbu lokomotiva Vectron u Hrvatskoj, čime dodatno jača prisutnost u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi. Naime, tvrtka ENNA Logic naručila je pet višesustavnih lokomotiva Vectron, a narudžba uključuje i dugoročni ugovor o sveobuhvatnom održavanju u vremenu do 30 godina.
Ta je narudžba ujedno i strateški ulazak Siemens Mobilityja na hrvatsko tržište lokomotiva i njome se potvrđuje rastuća potražnja za interoperabilnim rješenjima za željeznice na području Srednje i Istočne Europe. Isporuka lokomotiva planirana je za proljeće 2027. godine, kada će započeti i usluge održavanja.
Lokomotive za prekogranični promet po cijeloj Europi
Lokomotive Vectron bit će homologirane za vožnju u 11 europskih zemalja: Njemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rumunjskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji. Zahvaljujući tome, prilagođene su međunarodnom teretnom prijevozu i podržati će logističke aktivnosti ENNA Logica na ključnim europskim prometnim koridorima. Proizvedene su u tvornici Siemens Mobilityja u Münchenu, dio su jedne od najuspješnijih serija u Europi i poznate su po velikoj pouzdanosti, fleksibilnosti i učinkovitosti u cijelom vijeku trajanja.
"Ovo ulaganje predstavlja važan korak u dugoročnom rastu poduzeća ENNA Logic te se njime potvrđuje naša predanost daljnjem jačanju međunarodnih usluga željezničkog teretnog prijevoza za korisnike diljem regije. Ulaganje odražava naše povjerenje u provjerenu tehnologiju visokih performansi te u dugoročno partnerstvo u području održavanja kojim će se povećati pouzdanost, operativna učinkovitost i konkurentnost," rekla je tom prigodom Ana Soldo, glavna izvršna direktorica ENNA Logica.
Na to se nadovezao dr. sc. Krešimir Nevistić, voditelj Siemens Mobilityja za Hrvatsku: "Vectron, kao modularna višesustavna platforma s podrškom za tri naponske razine, omogućuje učinkovit prekogranični prijevoz bez potrebe za zamjenom lokomotiva na granicama. Time se znatno smanjuju operativni zastoji i povećava učinkovitost transportnih procesa. Usto, integriranim višegodišnjim modelom održavanja korisniku se pruža dodatna predvidljivost troškova održavanja i visoka razina tehničke pouzdanosti tijekom cijelog životnog vijeka. Uvjereni smo da to predstavlja značajan tehnološki iskorak u daljnjem jačanju željezničkog teretnog prijevoza u regiji te da će projekt s poduzećem ENNA Logic otvoriti prostor za nove zajedničke projekte u budućnosti. Veselimo se nastavku suradnje na implementaciji ovih rješenja i njihovoj dugoročnoj primjeni."
Do danas je Siemens Mobility prodao gotovo 3000 lokomotiva Vectron za više od 115 korisnika, pri čemu pojedine izvedbe postižu najveću brzinu do 230 km/h. Vozila su odobrena za vožnju u 20 zemalja, a lokomotive Vectron do sada su ostvarile više od 1,4 milijarde km u prometu.
