HERA je poništila natječaj na kojem su trijumfirali Međimurje-plin i E.On

Autor: N. Domazet Objavljeno: 25.04.2024. 🕜 15:46 Lokacija: Zagreb
  • Plinski plamen (izvornik: Vasily A. Shubochkin / Shutterstock, 2007.)

 • plin, plamenik, plamen
    Izvor: Vasily A. Shubochkin / Shutterstock

Zašto je HERA poništila natječaj kojim je u prvom koraku mogla izlučiti loše od kvalificiranih ponuditelja?!

Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) danas je donijela odluku na Upravnom vijeću kojom se poništava postupak za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge. Natječaj je poništen ujutro, na dan kad bi najkasnije do 13 sati trebala biti donesena odluka tko će 650.000 kućanstava prodavati plin u javnoj usluzi. Zbog čega je HERA poništila natječaj na kojem je teoretski moglo konkurirati 11 opskrbljivača, nije poznato. Još nije objavljeno obrazloženje, a na naš upit o razlozima poništavanja još nismo dobili odgovor.

Riječ je o javnoj usluzi opskrbe plinom kućanstava u Hrvatskoj za razdoblje od 1. listopada ove do 30. rujna 2027. godine. Za to je HERA raspisala natječaj 22. ožujka, a 19. ovog mjeseca otvorene su javno i ponude, u prisustvu natjecatelja.

Kako neslužbeno doznajemo na otvaranju ponuda, na kojem su javno pročitane ponude, pokazalo se da je Međimurje-plin ponudio najkonkurentniju cijenu za grad Zagreb. U Zagrebu je trenutno opskrbljivač u obvezi javne usluge GPZ Opskrba, s 235.000 kućanstava i 94.918 kupaca u uslužnom sektoru. Kako doznajemo, Međimurje-plin je navodno za 1 eurocent dao bolju ponudu za Zagreb od GPZ Opskrbe.  

Ista tvrtka ponudila je konkurentnu cijenu i u još nekim područjima, kao što je npr. osječko na kojem je sada opskrbljivač HEP Plin. Značajan uspjeh, štoviše come-back, ostvario bi i E.On, koji je trebao znatno povećati broj kupaca i isporučene količine. Upjeh bi imao i Zagorski metalac (Petrol). Iz javno pročitanih ponuda se pokazalo da bi najveći gubitnici bila dva vrlo jaka tržišna igrača – GPZ Opskrba i HEP Plin.

 
Dva koraka natječaja

 

Valja naglasiti da je natječaj bio proveden u dva koraka. U prvom koraku opskrbljivači plinom su do 5. travnja trebali dokazati svoju kvalificiranost za sudjelovanje u natječaju, odnosno nepostojanje osnove da s natječaja budu isključeni. U drugom koraku od 15. do 19. travnja zainteresirani ponuditelji dostavljali su ponude i bankarska ili novčana jamstva za ozbiljnost ponude. Ključni element u odabiru je bila što konkurentnija (tj. niža) opskrbna marža, dok je najviši trošak opskrbe plinom bio određen u iznosu od 0,0110 eura/kWh.

Naši sugovornici poništenje natječaja smatraju problematičnim, jer je tijekom javnog otvaranja ponuda objavljena i cijena kojom su konkurirali, koja je sad poznata svima zainteresiranima. Pitaju se zašto je regulator poništio natječaj, koji je uredno proveden u dva koraka, bez primjedaba i dvojbi i što će HERA sada napraviti. Poništavanje natječaja moglo bi se i negativno odraziti na povjerenje među sudionicima u plinskom sektoru, a potencijalno je i politički osjetljivo u trenutku kada se formira Vlada nakon izbora. Ako se tome doda i činjenica da Uredba o rješavanju poremećaja na tržištu plina vrijedi tek do jeseni, cijela priča se samo dodatno komplicira.

Donošenje tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe trebalo bi se dogoditi u srpnju. Inače, regulator je od 1. travnja do kraja rujna smanjio krajnju cijenu plina na distribucijskim područjima za prosječno 5,2%, a donesena je i nova Metodologija za javnu uslugu i zajamčenu opskrbu plinom temeljem koje će se određivati cijena nakon 30. rujna.

HERA je i sama nedavno konstatirala da se konkurencija na tržištu opskrbe plinom znatno smanjila uslijed velike migracije kupaca u energetskoj krizi s tržišne usluge u javnu, te je zabilježena stagnacija razvoja maloprodajnog tržišta i relativno mali broj promjena opskrbljivača koji nude plin na nacionalnoj razini. Takvih je, pokazlo se i ovaj puta, tek par. Kada dobijemo odgovor na pitanja koja smo poslali u HERA-u, o razlozima poništavanja natječaja i daljnjim koracima, objavit ćemo ih. 

 

 

 

TAGOVI