Ekonomski razgovori o potencijalnom izvozu LNG-a vode se između kanadskih i njemačkih tvrtki, rekao je Trudeau novinarima.
„Učinit ćemo sve što možemo kako bismo pridonijeli globalnoj opskrbi energijom povećanjem naših kapaciteta u kratkom roku i istražit ćemo načine da vidimo ima li smisla ... i ako postoji poslovni razlog za to, izvoziti LNG izravno u Europu“, rekao je Trudeau.
Nema infrastrukture
Dodao je da je jedan od izazova ulaganje potrebno za izgradnju infrastrukture za izvoz LNG-a, naglašavajući da je trenutno "optimalni kapacitet" Kanade da općenito poveća globalnu opskrbu energentima te tako djeluje na tržište.
"Postrojenja za ukapljivanje plina obično se postavljaju blizu izvora, a dok gledamo na mogućnost gradnje LNG terminala na istočnoj obali koja se mogu isporučivati u Njemačku, treba reći da se nalazimo daleko od plinskih polja u zapadnoj Kanadi", rekao je kanadski premijer. Kanada se suočava i s dosta otpora klimatskih aktivista koji upozoravaju da ako poveća proizvodnju ugljikovodika, zemlja neće zadovoljiti svoje klimatske ciljeve.
Vrijeme kao faktor
Stručnjaci ističu da Kanada neće moći na vrijeme povećati izvoz LNG-a kako bi zadovoljila europske potrebe.
“Zbog klimatskih obveza i brige za energetsku sigurnost, Europa ubrzava svoje planove za smanjenje upotrebe plina povećanjem energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije. Tržišta poput Norveške logičnija su za podmirivanje trenutnih potreba. To rezultira temeljnom neusklađenošću s mogućnostima opskrbe u Kanadi. Kanada ne može povećati opskrbu prije 2025., dok će europske energetske potrebe uglavnom biti riješene do tada” nedavno je objavio Međunarodni institut za održivi razvoj, međunarodni think-tank, piše Al Jazeera.