Maraska prvi poslovni korisnik EVN-ove plinske mreže

Autor: N.D. Objavljeno: 13.09.2012. 🕜 08:31 Lokacija: Zadar

Maraska ulaganjem u plin smanjila trošak po jdinici proizvoda i postala konkurentnija

Proizvođač alkoholnih i bezalkoholnih pića Maraska novi je korisnik EVN-ove plinske mreže. Svečanim događajem obilježeno je puštanje u rad toplinskog pogona Maraske, prvog proizvodnog pogona u Dalmaciji koje će koristiti plin. «Projektom plinofikacije i ulaganjima u modernizaciju, Maraska je ostvarila nekoliko važnih ciljeva: smanjili smo troškove energije i emisije stakleničkih plinova, a povećali energetsku učinkovitost industrijskog pogona. Novi pogon Maraski smanjuje trošak po jedinici proizvoda, što će zasigurno ojačati konkurentnost naših proizvoda i njihov uspješniji plasman na tržišta», izjavio je predsjednik Uprave Maraske Vandri Montabelo koji je pojasnio da je Maraska u pogon za toplinsku energiju uložila 1,7 milijuna kuna. 

«Zahvaljujem Maraski i gospodinu Montabelu što su uložili značajna sredstva u osiguranje tehničkih preduvjeta za korištenje plina i što su već sada prepoznali sve važniju ulogu plina u postizanju održivog i konkurentnog gospodarskog razvoja Hrvatske. Projekt plinofikacije poslovnim korisnicima nudi povoljan energent i mogućnost uštede kroz dugoročno planiranje, ekološki prihvatljiv izvor energije te siguran i pouzdan izvor opskrbe», izjavila je direktorica tvrtke EVN Croatia Evelyn Panis. Nakon Maraske EVN Croatia planira priključiti još nekoliko velikih korisnika na plinsku mrežu u Zadru. Tvornica kruha već je priključena, dok bi do kraja godine plin trebalo početi koristiti još 65 kućanstava u naselju Crvene kuće i dva velika korisnika, opća bolnica Zadar, športski centar Višnjik i hoteli Falkensteiner u Zadru. 

Od početka radova prošle godine u travnju, EVN Croatia izgradio je 30 kilometara plinske mreže u Zadarskoj županiji, a planirana je izgradnja još dodatnih 60 kilometara. Osim u Zadarskoj županiji, EVN će tijekom rujna započeti s izgradnjom plinske mreže u Splitsko-dalmatinskoj županiji i to u Dugopolju gdje su brojni poslovni subjekti iskazali veliki interes za priključenje na plin. Daljnji intenzitet radova ovisit će i o tijeku razgovora s nadležnim tijelima o cijeni plina koja bi omogućila razuman povrat investicije EVN-u kao najvećem stranom greenfield investitoru u Dalmaciji. Ukupan iznos ulaganja kreće se oko 750 milijuna kuna u narednih 5 godina. Događaju su prisustvovali i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, župan Zadarske županije Stipe Zrilić i dogradonačelnik Zadra Darko Kasap, priopćeno je iz EVN Croatia plina. 

TAGOVI