Belgija je pozvala Europsku uniju da zabrani ruski ukapljeni prirodni plin (LNG), upozoravajući da tvrtke ne mogu raskinuti dugoročne ugovore osim ako blok kao cjelina ne uvede sankcije, izvijestio je u četvrtak Financial Times, citirajući belgijsku ministricu energetike. EU mora ići dalje kako bi spriječila ruski LNG da stigne do bloka jer raste zabrinutost oko povećanja uvoza, rekla je za novine belgijska ministrica energetike Tinne Van der Straeten.
Zanimljivo je da u prvoj polovini godine 16% uvoza LNG-ja čini upravo ruski plin nakon SAD-a, koji pokriva 48% količina. Analitičari i struka su višekratno upozoravali politiku da olako ne odustaje od ruskog ukapljenog plina, jer bi s dolaskom zime moglo biti poteškoća u opskrbi i negativno bi utjecalo na cijene. EU je ipak uvela zabranu za njegov reeksport u druge zemlje. Uz to, od početka 2025. prestat će transport kopnenom rutom preko Ukrajine.
Dugoročni ugovori o LNG-u traju desetljeće ili više, tako da mnogi koji su trenutno na snazi datiraju iz vremena prije ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 2022. godine.
"Istražili smo ovo. Imamo ruski plin koji dolazi u Belgiju. Naš zakon neće pomoći. Potreban nam je europski pristup", navela je Van der Straeten. Sophie Hermans, nizozemska ministrica za klimu i zeleni rast, potvrdila je u pismu nacionalnom parlamentu da će pokrenuti to pitanje sljedećeg mjeseca na sastanku ministara energetike zemalja članica.
Žalila se da broj tankera koji prevoze ruski plin i stižu na glavni terminal u Rotterdamu porastao: s prosječnog jednog mjesečno sredinom 2022. do sredine 2024. dosegnuo je dva mjesečno.
"Nema drugih opcija u kojima možemo raskinuti privatne ugovore bez primjene pravila o sankcijama Europske komisije", složila se i Hermans. Bruxelles je dosljedno tjerao zemlje članice da smanje svoju ovisnost o ruskim fosilnim gorivima nakon što je Moskva pokrenula invaziju.
Nakon Španjolske, Belgija je lani bila drugi najveći uvoznik ruskog ukapljenog prirodnog plina, prema analitičkoj tvrtki Kpler. Ali čini se da će Francuska ove godine prestići Belgiju i Španjolsku nakon povećanja uvoza u luke Dunkerque i Montoir, piše SEEbiz.