Zima 2024./2025. bit će zeznuta oko opskrbe plinom

Autor: N. D. Objavljeno: 27.11.2024. 🕜 10:04 Lokacija: Singapur (Singapur)
  • Tanker za ukapljeni prirodni plin (LNG) na terminalu po noći (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• LNG tankeri, tanker, LNG
    Izvor: Shutterstock

Iduće ljeto skladišta plina u EU-u bit će praznija nego ove godine, što nije dobar znak

Cijene ukapljenog prirodnog plina u Aziji mogle bi skočiti iznad 20 dolara za milijun britanskih toplinskih jedinica (mmBtu) ako se opskrba plinom u Europi smanji ove zime, rekla je novinarima u srijedu analitičarka Goldman Sachsa.

"To je kratkoročna dinamika, s obzirom na ranjivost Europe, nedostatak slobodnih kapaciteta, gubitak ruske opskrbe iz Ukrajine, i trebala bih reći, natprosječno hladnijeg početka zime", rekla je Samantha Dart, suvoditelj globalnog istraživanja roba u Goldman Sachsu. Također će biti kašnjenja u novim projektima opskrbe LNG-om diljem Amerike, tako da će Europa i Azija sljedeće godine imati pristup manje hladnog goriva nego što se prvotno očekivalo, dodala je Dart.

Preostali tokovi ruskog plina koji prolaze kroz Ukrajinu također bi se trebali zaustaviti nakon što trenutni ugovor o tranzitu istekne krajem godine. "Europa će sljedeće ljeto započeti puno napetije nego prošlog ljeta."

To je važno za azijska LNG tržišta, budući da Azija troši više od 60% globalnog LNG-a, a proizvodi tek više od 30%. Sav LNG koji Azija treba kupiti da popuni ovaj deficit dolazi iz atlantskog bazena, tako da se azijske cijene plina moraju natjecati s europskim cijenama pa ako je Europa 'tijesna', onda će i azijske cijene LNG-a biti povišene.

 
Kina bi mogla oboriti rekord potrošnje plina


U Kini, najvećem svjetskom uvozniku LNG-a, isporuke bi ove godine trebale doseći rekordnu razinu od više od 80 milijuna tona, iako međugodišnji rast za 2025. neće biti tako snažan kao ove godine, kaže Goldman Sachsova prognoza. To je zbog boljeg gospodarskog rasta u budućnosti pa je potrošnja plina veća, rekao je Dart.

Kina je uvezla 63,5 milijuna tona LNG-a u prvih deset mjeseci ove godine, pokazuju podaci carine, u odnosu na rekordnih 78,89 milijuna tona u 2021. godini. Plinovod Snaga Sibira uskoro će dostići kapacitet, što će dovesti do sporijeg rasta ruskog izvoza plina u Kinu, rekla je.

Kineski energetski sektor bit će glavni dugoročni pokretač potrošnje LNG-a, rekla je. "Potrošnja energije toliko će rasti da će Kina trebati sve. Trebat će joj obnovljivi izvori energije, ugljen, prirodni plin. Dakle, čak i ako zadržite udio plina u ukupnoj proizvodnji uglavnom nepromijenjenim, jer što je veća pita, veća je i kriška.", kaže Dart, piše Reuters.

 

TAGOVI