Gazprom nema namjeru prodavati Sjeverni tok

Autor: N. D. Objavljeno: 28.11.2024. 🕜 08:28 Lokacija: Moskva (Rusija)
  • Polaganje cijevi plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru pomoću plovila 'Castoro Dieci' (izvornik: Nord Stream AG, 2010.)

• plinovodi, Sjeverni tok
    Izvor: Nord Stream

Sjeverni tok baš ništa ne može spasiti, ali za sad, na prodaju ipak nije

Plinovod Sjeverni tok 2 može odmah početi s radom i Gazprom nije naznačio da ga planira prodati SAD-u, rekao je glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina u utorak u osvrtu na medijska izvješća da je američki investitor zatražio dozvolu Washingtona za potencijalnu kupnju.

Američki biznismen Stephen Lynch, sklon Donaldu Trumpu, zatražio je od Washingtona dozvolu za sudjelovanje u eventualnoj dražbi plinovoda u stečajnom postupku konzorcija Nord Stream u Švicarskoj, izvijestio je Wall Street Journal prošli četvrtak. Krajem lipnja kantonalni sud u švicarskom Zugu odgodio je stečaj konzorcija po treći put, za još šest mjeseci, do kraja godine. Ako poslovanje ne bude sanirano, sud će ′automatski′ objaviti stečaj.

Konzorcij Nordstream vlasnik je plinovoda Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2. Sjeverni tok 2 – koji podupiru njemački Uniper, Wintershall Dea, austrijski OMV, francuski Engie i Royal Dutch Shell kao i ruski Gazprom – podnio je zahtjev za stečaj 1. ožujka 2022., samo tjedan dana nakon što je Rusija pokrenula svoju invaziju.

 
Odbačena tužba

 

Opći sud EU-a odbacio je tužbu konzorcija pod vodstvom Gazproma koji stoji iza plinovoda Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke, a koji je osporio pravila o pristupu plinovodu.

Tvrtka Nord Stream 2 AG sa sjedištem u Švicarskoj pokrenula je svoju tužbu protiv Vijeća EU-a i Europskog parlamenta 2019. Odbačena je sljedeće godine, ali je tvrtka dobila dodatnu priliku da argumentira svoj slučaj žalbenom presudom 2022. godine.

U drugom odbacivanju tužbe objavljenom u srijedu, sud sa sjedištem u Luksemburgu rekao je da je Sjeverni tok 2 nastavio ulagati u plinovod unatoč tome što nije imao "nikakva jamstva da se zakon EU-a i dalje neće primjenjivati ​​na taj plinovod".

Naprotiv, Nord Stream 2 AG mogao je predvidjeti da će institucije EU-a i niz država članica, koje su odavno zauzele stavove u tom smislu, iskoristiti svoju moć kako bi proširile pravila unutarnjeg tržišta na plinovode od trećih zemalja, kao što je plinovod Sjeverni tok 2”, navodi sud u priopćenju koje je priložilo svojoj odluci, izvještava Euronews.

 

TAGOVI