CAMS u fokusu: Borealno proljeće 2024.

Autor: B. O. Objavljeno: 19.06.2024. 🕜 08:49 Lokacija: Bonn (Njemačka)
  • Prognoza vremena u ECMWF-u (izvornik: Copernicus, 2017.)

• prognoza vremena, klimatske promjene, Copernicus
    Izvor: Copernicus

Ponavljajuće epizode saharske prašine pogađaju Europu

Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) rutinski prati ključne pokazatelje sastava atmosfere diljem svijeta, uključujući površinsku kvalitetu zraka u Europi, emisije dima iz požara na otvorenom i globalne koncentracije atmosferskih onečišćivača i stakleničkih plinova, između ostalog.

Tijekom borealnog proljeća (ožujak-travanj-svibanj) 2024. bilo je nekoliko relevantnih događaja povezanih s atmosferskim sastavom koji su predstavljeni u ovom sezonskom sažetku.

S ciljem daljnjeg rješavanja negativnih učinaka koje onečišćenje zraka ima na zdravlje Europljana, Europska komisija je ažurirala Direktivu o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu (AAQD) s ciljem postizanja zdravije i održivije budućnosti. Nove direktive postavljaju ambicioznije ciljeve za 2030. i strože granice za nekoliko onečišćivača zraka. 

 

Evaluacija i procjena

Kako bi se to postiglo, direktive daju znanosti posebnu ulogu u praćenju kvalitete zraka kako bi se članicama pružile točne, pouzdane i usporedive informacije.

CAMS se izričito spominje u reviziji AAQD-a, budući da su podaci koje CAMS proizvodi posebice koristan alat koji članicama omogućuje razradu novih strategija za učinkovito smanjenje onečišćenja zraka, kao i procjenu napretka postignutog u postizanju njihovih ekoloških ciljeva.

"Ovo je važna obveza Europske unije kako bi osigurala dobru kvalitetu zraka za naše društvo. A ovo je, također, važan trenutak za Copernicus službu za nadzor atmosfere, koji pokazuje da smo dosegli zrelost kao operativna služba. CAMS je u potpunosti spreman podržati članice EU-a koje zatraže naše usluge u njihovim aktivnostima evaluacije i procjene kvalitete nakon primjene AAQD-a. Štoviše, CAMS je razvio nove aktivnosti kako bi olakšao članicama usvajanje CAMS proizvoda: Nacionalni programi suradnje podupiru nacionalne stručnjake u korištenju i prilagodbi CAMS proizvoda i alata kako bi bolje odgovarali vlastitim potrebama i kako bi dalje razvijali svoje vlasništvo nad primjenom direktiva", izjavio je Laurence Rouil, direktor CAMS-a.

 

Povećana aktivnost požara

Copernicus nadalje javlja kako su emisije od požara na otvorenom i otvorenog spaljivanja u jugoistočnoj Aziji, između siječnja i svibnja, bile manje intenzivne u 2024. nego prethodnih godina, u smislu emisija (uključujući ugljik, aerosole i onečišćivače zraka) i snage zračenja vatre (FRP). CAMS je pratio razvoj požara u toj regiji tijekom cijelog proljeća i uočio ispodprosječne emisije za sezonu 2024. unatoč povećanju krajem travnja i početkom svibnja. Unatoč ispodprosječnim emisijama, požari tijekom sezone uz ostale izvore emisija doprinijeli su pogoršanju kvalitete zraka.

Nekoliko regija tropske Južne Amerike, posebice Venezuela i susjedne zemlje, doživjele su povećanu aktivnost požara zbog sušnijih uvjeta krajem prošle godine. 

Venezuela, Gvajana, Surinam, Bolivija i brazilska savezna država Roraima doživjele su rekordne FRP vrijednosti i visoke emisije ugljika između 1. siječnja i 15. svibnja. Osim toga, od kraja ožujka Meksiko i Srednja Amerika suočavaju se sa značajnim požarima na otvorenom, što je dovelo do iznadprosječnih emisija ugljika za ovo doba godine.

 

Erupcija vulkana

Još jedna relevantna epizoda koju je CAMS pratio posljednjih mjeseci bio je rani početak sezone požara na otvorenom u Kanadi. Prema podacima CAMS (Global Fire Assimilation System' (GFAS), emisije požara tijekom svibnja 2024. u Britanskoj Kolumbiji bile su više nego dvostruko veće od prethodne najviše razine zabilježene u svibnju 2023., a ukupne emisije Kanade u svibnju također su bile jedne od najvećih u posljednje 22 godine. CAMS nastavlja pratiti situaciju s požarima diljem Sjeverne Amerike, Europe i Sibira kako ljeto odmiče.

Izvor: Matt Howard/Unsplash

Vulkan Mount Ruang, koji se nalazi u Sulawesiju u Indoneziji, eruptirao je 16. travnja prvi put od 2002. CAMS je pomno pratio sumpor dioksid (SO2) i sulfatne aerosole koje su emitirale erupcije kako bi procijenio dalekosežni prijenos oblaka i utjecaj na atmosferu i lokalnu kvalitetu zraka.

Procjenjuje se da je oblak pepela nastao početnom erupcijom dosegnuo visinu iznad 15 km. Uz to, oblake SO2 uočene kao rezultat erupcije prenijele su se na velike udaljenosti, stigavši do Indije, pa čak i do Roga Afrike. Međutim, vulkanska erupcija utjecala je na kvalitetu zraka samo lokalno, jer se ovaj prijenos dogodio na velikim nadmorskim visinama.

 

Narančasto nebo

CAMS je također pomno pratio vulkansku aktivnost na islandskom poluotoku Reykjanes. Dana 16. ožujka vulkan je eruptirao, u epizodi koja je trajala do 9. svibnja. Nekoliko tjedana kasnije, 29. svibnja, započela je nova epizoda koja je rezultirala daljnjim emisijama SO2.

Proljeće u južnoj Europi bilo je obilježeno stalnim prodorima saharske prašine. Između 1. ožujka i 31. svibnja CAMS je uočio nekoliko epizoda u kojima su visoke koncentracije čestica prelazile Sredozemlje. Jedna od najznačajnijih epizoda dogodila se između 22. i 24. travnja i posebice je pogodila Grčku. Kao rezultat ove epizode, crveno i narančasto nebo bilo je u mnogim dijelovima Grčke, uključujući Atenu.

Promatranja pokazuju porast intenziteta i učestalosti ovih događaja za neke dijelove Europe posljednjih godina. 

TAGOVI