Travanj – najtopliji mjesec u povijesti mjerenja

Autor: B. O. Objavljeno: 08.05.2024. 🕜 08:45 Lokacija: Bonn (Njemačka)
  • Prognoza vremena u ECMWF-u (izvornik: Copernicus, 2017.)

• prognoza vremena, klimatske promjene, Copernicus
    Izvor: Copernicus

Niz globalnih temperaturnih rekorda se nastavlja

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama. Svi navedeni nalazi temelje se na računalno generiranim analizama i prema skupu podataka reanalize ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.

Izvor: Shutterstock

Prema Copernicusu, travanj je bio globalno topliji od bilo kojeg prethodnog travnja u evidenciji podataka, s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 15.03°C, što je 0.67°C iznad prosjeka za isti mjesec od 1991. do 2020. i 0.14°C iznad prethodne najviše postavljene u travnju 2016. godine. 

Riječ je o jedanaestom mjesecu zaredom koji je najtopliji u evidenciji podataka ERA5 za odgovarajući mjesec u godini. Iako neobičan, sličan niz mjesečnih rekorda globalne temperature dogodio se ranije 2015./2016.

 

El Niño

Globalna prosječna temperatura u proteklih 12 mjeseci (svibanj 2023. – travanj 2024.) najviša je zabilježena, s 0.73 °C iznad prosjeka 1991.-2020. i 1.61 °C iznad predindustrijskog prosjeka 1850.-1900. Prosječna europska temperatura za travanj 2024. bila je 1.49°C viša od prosjeka za travanj 1991.-2020., čineći taj mjesec drugim najtoplijim travnjem zabilježenim na tom kontinentu. 

Temperature su bile najviše iznad prosjeka u istočnoeuropskim regijama. Fenoskandija i Island imali su ispodprosječne temperature. Prosječna temperatura, međutim, prikriva kontrast između toplijih i hladnijih temperatura početkom i kasnijim dijelom travnja u zapadnoj Europi.

Izvan Europe, temperature su bile najviše iznad prosjeka u sjevernoj i sjeveroistočnoj Sjevernoj Americi, Grenlandu, istočnoj Aziji, sjeverozapadnom Bliskom istoku, dijelovima Južne Amerike i većem dijelu Afrike. El Niño u istočnom ekvatorijalnom Pacifiku nastavio je slabiti prema neutralnim uvjetima, ali su temperature morskog zraka općenito ostale na neobično visokoj razini.

Prosječna globalna temperatura površine mora (SST) za travanj 2024. na 60°S–60°N iznosila je 21.04°C, najviša zabilježena vrijednost za taj mjesec, neznatno ispod 21.07°C zabilježenih u ožujku 2024. To je trinaesti mjesec zaredom da je SST najtopliji u evidenciji podataka ERA5 za odgovarajući mjesec u godini.

 

Novi rekordi

"El Niño je dosegao vrhunac početkom godine, a temperature površine mora u istočnom tropskom dijelu Tihog oceana sada se vraćaju prema neutralnim uvjetima. Međutim, dok su povezane temperaturne varijacije s prirodnim ciklusima poput El Niña koji dolaze i odlaze, dodatna energija zarobljena u oceanu i atmosferi povećanjem koncentracija stakleničkih plinova nastavit će gurati globalnu temperaturu prema novim rekordima", kaže Carlo Buontempo, direktor Copernicus službe za klimatske promjene (C3S).

U travnju je bilo pretežno vlažnije od prosjeka u većem dijelu sjeverozapadne, srednje i sjeveroistočne Europe.

Većina južne Europe, uključujući velike dijelove istočne Španjolske, Italiju na poluotoku, zapadni Balkan, Tursku, Ukrajinu i južnu Rusiju, kao i Island, bili su sušniji od prosjeka.

TAGOVI