Provjerene zrakoplovne emisije, koje trenutno pokrivaju samo letove u tzv. europskom gospodarskom prostoru, nastavile su se umjereno povećavati u odnosu na 2018. godinu, za 1% ili približno 0,7 milijuna tona ekvivalenta CO2. Emisije koje nisu obuhvaćene EU ETS-om, poput emisija iz industrije, prometa, zgrada, poljoprivrede i otpada, nisu se značajno promijenile u usporedbi s razinama iz 2018. godine.
Unosne ETS dražbe
Ukupna potrošnja EU-a na klimatske akcije, financiranje zelene tehnologije, uvođenje novih rješenja i međunarodnu suradnju povećala se 2019. godine i povećat će se tijekom oporavka Europe od pandemije koronavirusa.
Prihod od dražbi u okviru EU ETS-a sve je važniji izvor financiranja klimatskih i zelenih projekata. Ukupan prihod koji su države članice, UK i zemlje europskog gospodarskog prostora primile od dražbi između 2012. (kada je službeno bio početak aukcija EU ETS-a) i sredine 2020. iznosio je više od 57 milijardi eura, s više od polovice ostvarenih samo u 2018. i 2019.
Prošle godine ukupni prihodi od dražbi premašili su 14,1 milijardu eura. Od toga će se 77% potrošiti na klimu i energiju, što je sedam postotnih bodova više od 2018. Osim toga, sve više klimatskih projekata koje financira EU financira se unovčavanjem emisijskih jedinica kroz program. NER300, Fond za inovacije i Fond za modernizaciju.