Centar za gospodarenje otpadom i obrada opasnog otpada postupkom spaljivanja i odlaganja građevine su od posebnoga su interesa za Republiku Hrvatsku, stoji u Zakonu, te se navodi da će se djelatnost rješavati koncesijama trgovačkim društvima koje osniva Vlada, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb. Zanimljivo je da se propisuje da Centri odnosno spalionice ne mogu ući u stečaj, a ako se likvidacija dogodi te građevine postaju vlasništvo JLS ili države, ovisno tko je osnivač.
Planovi gospodarenja otpadom
Propisuje se i da su obveznici izrade Plana gospodarenja otpadom Hrvatska i županije, odnosno Grad Zagreb, također, propisuje se nadležnost za vođenje evidencije i očevidnika za djelatnost gospodarenja otpadom, javna usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada kao i ekonomski instrumenti gospodarenja otpadom. Regulira se i rad Centara za ponovnu upotrebu.
Predloženim zakonom od 3. srpnja zabranjuje se stavljanje na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda (npr. slamke, pribor za jelo, štapići za uši i sl.), a od 1. siječnja iduće godine zabranjuje se stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje.
Izuzetak su vrlo lagane plastične vrećice koje se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili koje služe isključivo kao primarna ambalaža za rasutu hranu, kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane. Registar proizvođača s proširenom odgovornošću, koji se osobito tiče svih koji moraju brinuti o ambalažnom otpadu bit će uspostavljen u roku od šest mjeseci.