Očuvanje i poboljšanje stanja populacije mekousne pastrve

Autor: B. O. Objavljeno: 04.09.2023. 🕜 09:16 Lokacija: Zagreb
  • Rijeka Kupa nedaleko od izvora u Nacionalnom parku Risnjak (foto: BL, lipanj 2017.)

• Kupa, NP Risnjak, rijeke, priroda
    Izvor: B.L.

Kreće projekt Improve River LIFE

Projekt Improve River LIFE, čija će provedba trajati 60 mjeseci, krenuo je prošli tjedan, javlja Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR).

Projekt su osmislili i pripremili stručnjaci Zavoda za zaštitu okoliša i prirode MINGOR-a s partnerima iz Hrvatskih voda, Javne ustanove Krš i more te Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Te četiri institucije će i provoditi projekt, s MINGOR-om kao vodećim partnerom.

"Glavni cilj projekta je očuvanje i poboljšanje stanja populacije mekousne, endemske vrste pastrve koja je jedinstvena u svijetu, a nastanjuje tek nekoliko vodotoka jadranskog slijeva u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Mekousna je danas ugrožena vrsta te je u nekim ranije nastanjivanim rijekama već izumrla. Aktivnosti projekta usmjerene su na obnovu staništa i populacija mekousne u rijekama Jadro i Vrljika koje su jedno od zadnjih staništa ove vrste. Glavni fokus je na osiguravanju longitudinalne (uzdužne) povezanosti riječnih ekosustava kroz uklanjanje umjetnih pregrada ili osiguravanje njihove prohodnosti za neometano nizvodno i uzvodno kretanje ribljih vrsta", priopćeno je iz MINGOR-a. 

 

Ponovni slobodni tok 

Također, zahvaljujući projektu bit će izrađen katastar umjetnih pregrada na vodotocima u Hrvatskoj te će se utvrditi one koje imaju najznačajniji negativan utjecaj na prirodu, a rezultat će biti lista prioritetnih lokacija za obnovu uklanjanjem ili osiguravanjem prohodnosti različitim prilagodbama. 

Planiran je i prijenos iskustava i znanja prikupljenih kroz projekt kolegama iz susjednih država, osobito Bosne i Hercegovine kako bi se stvorili dodatni kapaciteti u slijevu Neretve za očuvanje mekousne pastrve kao endema tog područja.

Provedba projekta predstavlja doprinos Hrvatske Strategiji EU-a za bioraznolikost i cilju da se do 2030. godine osigura najmanje 25 tisuća km rijeka ponovno slobodnog toka. Ukupna vrijednost projekta je gotovo 4,7 milijuna eura, a Europska unija ga sufinancira sa 75 posto sredstvima iz programa LIFE za prirodu i bioraznolikost.

TAGOVI