Energetska učinkovitost u EU-u manje dostupna za ranjive skupine

Autor: B. O. Objavljeno: 01.10.2024. 🕜 09:05 Lokacija: Zagreb
  • Simbol zelene gradnje (izvornik: Shutterstock, 2018.)

• zelena gradnja, energetska učinkovitost, zgradarstvo
    Izvor: Shutterstock

Hrvatska je blago nadmašila europski prosjek s 28,9 posto građana koji su lani živjeli u stambenom prostoru s boljom izolacijom, učinkovitijim sustavom grijanja i 'pojačanim' prozorima

U Europskoj uniji lani je 25,5 posto građana živjelo u stambenom prostoru poboljšane energetske učinkovitosti unatrag pet godina, izvijestio je statistički ured EU-a Eurostat. Poboljšanje uključuje izolaciju vanjskih zidova, krovova i podova, ugradnju dva ili čak tri stakla na prozorima i postavljanje učinkovitijih sustava grijanja, navodi Eurostat.

Najopsežnije mjere poduzela je Nizozemska gdje je lani 58,7 posto građana živjelo u stambenom prostoru poboljšane učinkovitosti. Zatim, slijedi Estonija gdje je poboljšanje zabilježeno kod nešto manje od polovine građana.

Hrvatska je blago nadmašila europski prosjek s 28,9 posto građana koji su lani živjeli u stambenom prostoru s boljom izolacijom, učinkovitijim sustavom grijanja i ‘pojačanim’ prozorima.

Najmanji udio građana živio je u stanovima i kućama s poboljšanom energetskom učinkovitošću na Malti, njih samo 8,4 posto. Zatim, slijede Grčka s 11,9 posto te Cipar, Španjolska i Italija s nešto manje od 15 posto, javlja Hinin specijalizirani portal Zelena Hrvatska.

 

Hrvatska – najveći jaz

Znatno se manje vodilo računa o stambenom prostoru građana kojima prijeti siromaštvo ili društvena isključenost, prema samo 17,8 posto građana obuhvaćenih mjerama učinkovitije potrošnje energije na razini EU-a.

Najviše je građana u ranjivim društvenim skupinama obuhvaćeno programima poboljšanja energetske učinkovitosti stambenog prostora u Estoniji, njih 47,8 posto. Slijedi Nizozemska s 45,1 posto. U Litvi i Latviji otprilike trećina građana u opasnosti od siromaštva živjela je lani u stambenom prostoru poboljšane energetske učinkovitosti.

Izvor: Shutterstock

Hrvatska je bila na razini europskog prosjeka sa 17,6 posto građana u ranjivim društvenim skupinama koji su u 2023. živjeli u stanovima i kućama poboljšane energetske učinkovitosti.

Usporedbe radi, poboljšanje je bilježilo njih 32 posto u ostalim društvenim skupinama.

Najmanji udio građana u ranjivim društvenim skupinama bio je obuhvaćen poboljšanjem na Cipru, samo pet posto. Slijede Malta i Italija s gotovo sedam posto.

Hrvatska se, prema podacima Eurostata, svrstala među zemlje EU-a s najvećim jazom u mjerama poboljšanja energetske učinkovitosti stambenog prostora ranjivih društvenih skupina i ostalih, od 14,4 postotna boda, uz bok Belgiji i Irskoj. 

Veći je raskorak bilježila samo Nizozemska, iskazan razlikom od 16,5 postotnih bodova.

 

Nedovoljno ugrijan prostor

Hrvatska se izdvajala i velikom razlikom između građana s ograničenom mogućnošću kretanja i ostalih društvenih skupina, koja je lani iznosila čak 5,4 postotna boda, uz bok Mađarskoj i Rumunjskoj. Tako je samo otprilike petina građana Hrvatske s ograničenom mogućnošću kretanja živjela lani u stambenom prostoru poboljšane energetske učinkovitosti, u usporedbi s oko 30 posto njih u ostalim društvenim skupinama, prema podacima Eurostata.

Daleko je najveću razliku između te dvije skupine bilježila Bugarska, gdje je iznosila 9,2 postotna boda, utvrdio je Eurostat.

Izvor: Ground Picture / Shutterstock

Gotovo petina stanovništva EU-a navodi da je lani živjela u stambenom prostoru koji tijekom zime nije bio dovoljno ugrijan. Najveći je njihov udio bio u Portugalu, gdje je iznosio 38 posto, blizu je i Irska s 34,3 posto. Slijedi skupina sredozemnih zemalja, Grčka, Francuska i Španjolska gdje je više od četvrtine građana tijekom zime živjela u nedovoljno ugrijanom prostoru.

U Hrvatskoj je lani 16,5 posto građana tijekom zime živjelo u nedovoljno ugrijanom stambenom prostoru, pokazuje Eurostatovo izvješće. U ranjivim društvenim skupinama njihov je udio iznosio 25,5 posto, a u ostalima 14,1 posto.

Najmanji je udio ukupnog stanovništva živio u takvim uvjetima u Austriji, njih samo 3,7 posto. Slijede Estonija s 4,3 posto, te Slovenija i Nizozemska s 4,7 odnosno 4,8 posto.

TAGOVI