"Prije svega, smatram da je pad cijena posljedica govora Baracka Obame, koji je burzovnim špekulantima poručio da će ih ganjati porezno. Dao im je do znanja da ih 'veliki brat' gleda. Nakon toga splasnula je jagma za pumpanjem cijena", kazao je Štern za Danas.hr. Štern kaže i da će definitivno doći do pada cijena nafte na mediteranskom tržištu, a što će, s obzirom da INA maloprodajne cijene goriva formira ovisno o stanju na tom tržištu i tečaju dolara, dovesti i do pada cijena derivata u Hrvatskoj. Tijekom ljeta nastavit će se trend pada cijena derivata na svjetskim tržištima. Štern ocjenjuje da će se cijena barela nafte tijekom ljeta kretati između 90 i 100 dolara. U svakom slučaju, zaključuje Štern, cijene goriva u Hrvatskoj trebale bi pasti ispod 10 kuna po litri.
Cijena barela sirove nafte na mediteranskom tržištu zadnjih dana bilježi pad. U srijedu barel stoji 112,22 dolara, dok je u ponedjeljak iznosio 113,10 dolara. Usporedbe radi, prije mjesec dana barel je stajao 122,36 dolara.
Cijena barela sirove nafte je u SAD-u početkom tjedna pala na 95 dolara, što je najniža cijena od početka godine. Tamošnji analitičari revidirali su svoje ranije procjene za ljeto, te najavili da će cijene tijekom ljetnih mjeseci i dalje padati.
Osim smirivanja krize u Iranu, trend pada cijena povezuju i s rezultatima izbora u Francuskoj i Grčkoj, gdje su pobjedu odnijeli političari koji se protive mjerama štednje.
Njemačka počinje strogo nadgledati cijene derivata
"Benzinska policija" će nadgledati način formiranja cijena naftnih derivata