EDF osigurao financiranje za produživanje rada nuklearki

Autor: N. D. Objavljeno: 23.05.2024. 🕜 08:00 Lokacija: Pariz (Francuska)
  • Rashladni tornjevi termoelektrane ili nuklearne elektrane u vlasništvu francuske elektroenergetske tvrtke EDF (izvornik: olrat / Shutterstock, 2022.)

• EDF, termoelektrane, nuklearne elektrane, rashladni tornjevi
    Izvor: olrat / Shutterstock

Financiranje je usklađeno s europskom taksonomijom zelenih investicija

EDF je potpisao zelene bankovne zajmove u ukupnom iznosu od oko 5,8 milijardi eura, dijelom u dolarima, a dijelom u japanskim jenima, s dospijećem od tri do pet godina. Financiranje, koje će se koristiti za financiranje produljenja životnog vijeka postojeće nuklearne flote u Francuskoj, u skladu je s europskom taksonomijom i kompanijskim pravilima. U srpnju 2022. Europski parlament izglasao je uključivanje određenih nuklearnih i plinskih aktivnosti na popis službeno odobrenih „zelenih“ ulaganja Europske unije.

Ovo financiranje sklopljeno je s velikim međunarodnim bankama uključujući BNP Paribas, Bank of America, CIB Agricultural Credit (uključujući produženje zelenog zajma od milijarde eura potpisanog u listopadu 2022.), ING, Natixis CIB, Société Générale i Wells Fargo. Osim toga, EDF je potpisao bankovni zajam od 300 milijuna eura s rokom dospijeća od pet godina za financiranje svojih općih potreba, objavio je Nuclear engineering.

Godine 2011. EDF je najavio svoj Grand Carénage program produljenja životnog vijeka za nuklearnu flotu s planovima za ulaganje od oko 55 milijardi eura do 2025. za nadogradnju nuklearnih elektrana kako bi se omogućio njihov kontinuirani rad nakon 40 godina. Investicija je revidirana na 45 milijardi eura 2018., a ponovno 2020. na 49,4 milijarde eura.

Francuski nuklearni regulator Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) 2021. godine naveo je uvjete za nastavak rada EDF-ovih 900 MWe PWR reaktora nakon 40 godina kako bi se osigurao siguran rad jedinica sljedećih 10 godina. Jedinica 1 nuklearne elektrane Tricastin u kolovozu 2023. postala je prvi reaktor s dozvolom za rad dulje od 40 godina.

EDF-ova 32 aktivna reaktora od 900 MWe započela su s radom između 1977. i 1988., a uključuju najstarija postrojenja. One rade u mjestima Blayais, Bugey, Chinon, Cruas-Meysse, Dampierre, Gravelines, Saint-Laurent i Tricastin. EDF također koristi modernije 1300 MWe i 1450 MWe N4 PWR reaktore.

TAGOVI