EK upozorava na posljedice uvođenja ograničenja cijena plina

Autor: N.D. Objavljeno: 25.10.2022. 🕜 09:13 Lokacija: Bruxelles (Belgija)

EK ne želi povećanje upotrebe subvencioniranog plina, već da se na plinu štedi

Europska komisija izdala je upozorenje o mogućim negativnim učincima ograničenja cijena prirodnog plina koji se koristi za proizvodnju električne energije, rekavši da bi to moglo potaknuti veću potrošnju i izvoz subvencionirane električne energije. Informacija dolazi od Reutersa koji je citirao dokument s posljednjeg sastanka ministara energetike EU na kojem su raspravljali o načinima obuzdavanja energetske krize. Prema dokumentu, ako EU odobri ograničenje cijene prirodnog plina koji koristi za proizvodnju električne energije, to bi moglo dovesti do povećanja potrošnje plina za oko 9 milijardi kubičnih metara. 

Štednja iznad svega?!

Ipak, povećanje potrošnje plina posljednja je stvar koju EU trenutno treba jer pokušava natjerati ljude da stvarno smanje potrošnju energije. Ograničenje cijene prirodnog plina koji se koristi za proizvodnju električne energije već je uvedeno u Španjolskoj i Portugalu, ali Francuska je predložila da se ograničenje primijeni u cijeloj EU. U međuvremenu, Bloomberg je izvijestio da je Komisija upozorila EU da će morati uključiti Švicarsku i Veliku Britaniju s ograničenjem prije nego što nastavi. 

Te zemlje veliki su uvoznici energije iz EU-a i potencijalna gornja cijena bi također utjecala na njih opskrbom električne energije subvencioniranom od strane EU-a nečlanicama. Osim ideje o specifičnoj gornjoj granici cijene plina za proizvodnju električne energije, EU također raspravlja o širokoj gornjoj granici cijene plina svih uvoznika, što bi se moglo pokazati još većim izazovom, jer tu se radi o plinu koji dolazi iz trećih zemalja, poglavito SAD-a, Katara.... 

Potcaji proizvodnji iz plina

U svakom slučaju, kako primjećuje Bloomberg, rasprave će trajati najmanje nekoliko tjedana. Prije nego što se zemlje članice dogovore o gornjoj granici, moraju se dogovoriti o uredbi koju je Komisija predložila ranije ovog mjeseca i koja bi omogućila izravnu tržišnu intervenciju EU-a dok pokušava obuzdati energetski kaos. 

Bilo kakva odluka o ograničenju cijena plina vjerojatno će trajati više od mjesec dana, ako se odluka uopće donese – ograničavanje cijena plina iziskivalo bi troškove subvencija za neke zemlje s puno proizvodnih kapaciteta na plin, poput Njemačke, a koristilo bi drugima koje uvoze električnu energiju proizvedenu plinom, kao što je autor ideje Francuska.

TAGOVI