INA planira velike poslove u Crnoj Gori

Autor: A.H. Objavljeno: 12.03.2007. 🕜 09:30 Lokacija: Zagreb

Nakon otkrića velikih zaliha plina na sjevernom Jadranu, INA planira nastaviti istraživanja i na južnom Jadranu gdje se nada da bi mogla pronaći nove podmorske zalihe plina, a možda i naftu

Nakon otkrića velikih zaliha plina na sjevernom Jadranu, INA planira nastaviti istraživanja i na južnom Jadranu gdje se nada da bi mogla pronaći nove podmorske zalihe plina, a možda i naftu, piše 'Vjesnik'. 
Zato je, uz ostalo, zainteresirana za dobivanje koncesija za istraživanje u crnogorskom dijelu Jadrana, a o tome su nedavno čelnici INA-e koje je predvodio predsjednik Uprave, dr. sc. Tomislav DRAGIČEVIĆ, razgovarali s crnogorskim ministrom za ekonomski razvoj Branimirom GVOZDENOVIĆEM. 
Kako doznaje 'Vjesnik' iz INA-e, na sastanku su istaknute brojne mogućnosti suradnje, a posebno oko istraživačkih koncesija. Ininim stručnjacima to područje nije nepoznato jer su tamo istraživali još u vrijeme bivše države, ali bez većih uspjeha. 
No, u međuvremenu su tehnologije znatno napredovale, a Ina-Naftaplin, prema mišljenju mnogih, ima nabolje istraživače u ovom dijelu Europe pa očekuju nova otkrića na Jadranu. 'Vjesnik' navodi kako INA želi sudjelovati u privatizaciji crnogorske naftne tvrtke Montenegro bonus. Riječ je o tvrtki u državnom vlasništvu koja planira uskoro raspisati međunarodni natječaj za izbor strateškog partnera radi izgradnje skladišta za naftne derivate te za plin i prodajnu mrežu od 15 benzinskih postaja. 
S tim se suglasila crnogorska Agencija za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja te nadležna tijela crnogorske Vlade. Za dokapitalizaciju su, koliko je poznato, uz INA-u i MOL zainteresirani slovenski Petrol te ruski Lukoil, a navodno i grčki Hellenic Petreoleum koji je već kupio crnogorski Jugopetrol. 
Montenegro bonus je odlučio najboljeg ponuđača izabrati na natječaju iako je ranije s Petrolom potpisao pismo namjere o mogućoj suradnji u istraživanju nafte i plina, gradnji rafinerije i terminala za ukapljeni naftni plin. 
 
Prema ranijim najavama, INA planira do 2011. u Crnoj Gori imati desetak benzinskih crpki koje bi gradila samostalno ili s partnerima, kupujući postojeće ili u sklopu franšiznog poslovanja. 'Vjesnik' navodi kako je INA-i za to potrebno skladište na obali da bi gorivo moglo stizati brodovima. Ostvari li te planove, mogli bi do 2011. držati oko 40% crnogorskog tržišta na kojem se sada godišnje prodaje oko 230 tisuća tona benzina i dizela te oko 100 tisuća tona loživog ulja i mazuta. U INA-i namjeravaju i povećati prodaju UNP-a. 
Sada u toj zemlji godišnje prodaju oko 15 000 tona goriva, oko 5000 tona UNP-a te manje količine bitumena i maziva što im donosi prihod od oko 20 milijuna eura, piše 'Vjesnik'.