Cijene u Kini su znatno niže od onih u EU ETS-u, gdje su se dozvolama iz prosinca 2021. prošlog tjedna trgovalo po cijeni od 54,25 € / t CO2e, što je otprilike osam puta više od današnje kineske ETS-ove zaključne cijene u protuvrijednosti od 6,70 € / t.
Oko 4,5 milijardi t/godišnje emisije CO2 pokriveno je u početnoj fazi kineskog ETS-a, što ga čini najvećim svjetskim sustavom trgovanja, rekao je Huang Runqiu, kineski ministar okoliša i ekologije na današnjoj svečanosti otvaranja.
Slaba likvidnost
ETS će u početku pokrivati samo termoenergetski sektor, s oko 2.200 elektrana na ugljen i plin koje su uključene u shemu. Prvi ciklus usklađenosti završava 31. prosinca ove godine, pokrivajući emisijske jedinice za razdoblje 2019.-2020. Tržišni sudionici ne očekuju puno likvidnosti jer dozvolama za sad trguje tek 2.200 sudionika. U današnjem trgovanju sudjelovalo je deset državnih tvrtki, koje čine velik dio pokrivenih emisija. To su obuhvaćale elektroenergetske kompanije Huadian, Huaneng, Datang, China Energy Investment, SPIC i CR Power; provincijske energetske tvrtke Shenergy i Zhejiang Energy; i naftni i plinski divovi pod nadzorom države Sinopec i PetroChina, koji imaju termoelektrane, objavio je Argus.
Dugoročno se očekuje da će u ETS sustav ući ostali emisijski intenzivni sektori kao što su čeličane, nemetali, petrokemijski sektor, kemijska industrija, papirna industrija i zrakoplovstvo. Još nije jasno kada bi se na kineskoj ETS burzi mogli pojaviti trgovci iz trećeg ešalona, financijska industrija, kompanije koje nude menadžement ETS dozvola i sl.