Koliko je zapravo hrvatski energetski sektor 'muški posao'

Autor: N. D. Objavljeno: 21.11.2024. 🕜 11:43 Lokacija: Zagreb
  • poslovna žena - shutters 2021
    Izvor:

Žene čine 30% zaposlenih u energetici ali daleko smo od realizacije politike jednakih šansi za uspjeh

Jedna od dominantnih karakteristika sadašnjeg energetskog sektora jest značajna podzastupljenost žena na postojećim radnim mjestima. Žene čine 30% radne snage u energetskom sektoru, međutim u odlučivanju su podzastupljene, upozorava DOOR. Na tehničkim prijediplomskim i diplomskim visokoškolskim ustanovama žene su pak činile 28% studenata u šk. god. 2020./2021. dok se na doktorskim studijima to penje na 35%. Energetskim sektorom tradicionalno dominiraju muškarci, a povećanje kvota na pojedinim tehničkim studijima nije uspjelo izjednačiti broj muškaraca i žena na poslovima u energetskom sektoru.

Žene su tradicionalno zaposlene na potpornim i administrativnim radnim mjestima, dok muškarci zauzimaju upravljačke ili nadzorne pozicije. Stoga je cilj DOOR-ovog projekta „Osnaživanje žena koje su nedovoljno zastupljene u sektoru energetike“ (EUWES), identificirati postojeće prepreke s kojima se žene suočavaju u energetskom sektoru - od pristupa obrazovanju i tržištu rada do njihovog napredovanja na više upravljačke pozicije u energetskim tvrtkama - te ponuditi preporuke i rješenja.

 
Teško do visokih pozicija

 

DOOR je napravio Mapiranje nacionalnih politika rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru, gdje je analiziran velik broj tvrtki u energetskom sektoru kad je riječ o jednakosti šansi i ravnopravnosti spolova općenito.  U ukupno 479 tvrtki prema registru HERA-e za energetske djelatnosti radi 260 muška direktora i tek 33 žene, dok je u Upravama 416 muškaraca i 127 žena. U postotcima 13% žena je na direktorskim funkcijama, 31% u Upravi, a 17% je zamjenica direktora. 

Tijekom intervjua sa ženama zaposlenima u energetskom sektoru ili obrazovanima u tehničkim područjima utvrđeno je da većina smatra da, iako su žene u energetskom sektoru općenito još uvijek podzastupljene, situacije se ipak razlikuju u različitim područjima energetskog sektora. Naime, vjerojatnije je da će žene biti angažiranije u takozvanim „mekim“ područjima poput komunikacije i raznih pozicija istraživanja društvenih aspekata energetske tranzicije, klimatskih promjena i obnovljive energije. Prema našim ispitanicama, muškarci se još uvijek percipiraju kao obrazovaniji, pouzdaniji i veći stručnjaci za sve što se smatra „tehničkim“.

Izvor: Kraken Images

 

Preporuke DOOR-a

 

Preporuke DOOR-a su usredotočene na borbu protiv rodnih stereotipa, promicanje žena na rukovodećim pozicijama u energetskom sektoru te uspostavu programa mentorstva. Odnose se na uspostavljanje i provođenje strategije i sustava jednakih mogućnosti te monitoringa uspješnosti provođenja strategije kroz sve aspekte važne za energetski sektor. Podijeljene su na preporuke za donositelje javnih politika, poslovni sektor kojeg čine organizacije u javnom ili privatnom vlasništvu te na obrazovni sektor, s posebnim naglaskom na sektor energetike.

Najvažnije preporuke DOOR-a su: 

  • Javne politike moraju promicati jednake mogućnosti u obrazovnom sustavu, izboru zanimanja i karijere za učenice i učenike već od predškolskog obrazovanja. 
  • Unaprijediti sustav stipendiranja na nacionalnoj i lokalnoj razini za učenice i studentice u područjima prirodnih, tehničkih i biotehničkih znanosti. 
  • Uvesti jasan i transparentan sustav zapošljavanja na vodeće pozicije u javnom i poslovnom sektoru. 
  • Uspostaviti programe mentorstva i smjernice za razvoj karijere za žene u javnom i privatnom sektoru. 
  • Uvesti javni sustav izvještavanja javnog i poslovnog sektora o rodnom sastavu svojih uprava i o mjerama koje su poduzete radi postizanja rodne ravnopravnosti. 
  • Uvesti sustav monitoringa kojim će se jamčiti jednakost plaća i mogućnosti napredovanja te suzbijanje rodnih predrasuda u javnom i poslovnom sektoru, posebno sektoru energetike i srodnim sektorima. 
  • Kreirati politike za "rodno neutralne" potrošače energije i uključiti rodnu dimenziju u energetske politike. 

Cilj preporuka jest uspostava pravednog energetskog sektora čime će se osigurati i pravednost same energetske tranzicije. 

 

TAGOVI