MOL dogovorio nastavak transporta nafte Družbom

Autor: N. D. Objavljeno: 12.09.2024. 🕜 09:43 Lokacija: Budimpešta (Mađarska)
  • MOL-ova Rafinerija Duna u Százhalombatti (izvornik: MOL Group 2023.)

• MOL, rafinerije, Rafinerija Duna, procesna postrojenja
    Izvor: MOL Group

Mađarska ima privremeno rješenje i super popust

Mađarska naftna kompanija MOL kratko je u ponedjeljak poslijepodne izvijestila kako je postigla dogovor oko transporta sirove nafte iz Rusije naftovodom Družba. Transport nafte došao je u pitanje nakon što je Ukrajina ljetos postrožila sankcije za ruski Lukoil kojem je onemogućen izvoz nafte kroz naftovod preko ukrajinskog teritorija.

Prema priopćenju iz MOL grupe objavljenom na stranicama Budimpeštanske burze, MOL će sada formalno preuzimati vlasništvo nad naftom na granici Bjelorusije i Ukrajine. Dogovor je stupio na snagu u ponedjeljak, a u MOL-u tvrde da se time poštuju sve "relevantne sankcije" uključujući one Europske unije i Ukrajine. Potpredsjednik MOL grupe Gabriel Szabó je u komentaru naveo kako sporazum "omogućava održivo rješenje za transport sirove nafte kroz naftovod Družba".

 
Lukrativni popust 

 

Sporazum znači barem privremeni završetak drame koja je kulminirala ljetos, a u koju su uz Mađarsku, Rusiju, Ukrajinu i Europsku uniju bili upleteni i Jadranski naftovod te hrvatske i mađarske izvršne vlasti. Hrvatska Vlada ponudila je Janaf kao alternativni dobavni kanal za naftu prema MOL-ovim rafinerijama u Mađarskoj i Slovačkoj koje se snabdijevaju ruskom naftom. 

Novi sporazum daje dojam privremenog rješenja sklopljenog kako bi se Mađarskoj omogućio nastavak nabavke jeftine ruske nafte. Portal Politico je prije nekoliko dana napisao kako je mađarskom premijeru Viktoru Orbánu zaprijetio gubitak "ruskog popusta". Pozivajući se na izjave stručnjaka, Politico je pisao kako je dosadašnji aranžman bio vrlo lukrativan za Mađarsku jer se od razlika između cijena barela ruske nafte i tržišnih cijena od početka sankcija kretala u rasponu od pet do čak 30 dolara. Zahvaljujući tome mađarski građani i kompanije uživali su u vrlo niskim cijenama energenata, a država je viškove goriva mogla prodavati uz profit, piše Bloomberg

TAGOVI