Kritizira se činjenica da se vjetroenergetski projekti ograničavaju na 400 MW jer mreža ne može prihvatiti veću snagu, što tvrdi
HOPS iako se dio stručne i akademske zajednice s tim ne slaže, te se pita znači li to da se odustaje od plana razvoja infrastrukture za integraciju OIE u elektroenergetsku mrežu. Tako nešto bila bi u suprotnosti s EU regulativom, a uostalom, plan razvoja mreže nema samo veze s integracijom OIE. Općenito, smjernice koje zacrtava Nacionalni akcijski plan zatvaraju daljnji razvoj sektora i razvoj lokalne industrije, stručnjake, projektante i izvođače, koji u tom sektoru na globalnoj razini upravo ostvaruju najveći rast.
Portal kritizira planove za velike hidroelektrane do 2020. (300 MW do 2020.), kojih bi se trebalo izgraditi čak 50-ak MW godišnje nakon 2015, što nema veze s realnošću i mogučnošću realizacije projekata, a to vrijedi i za manje HE projekte. FN projekti nakon 2015. praktički se uopće ne bi trebali razvijati, iako je to u suprotnosti s tehnološkim i komercijalnim trendovima u svijetu, jer je poznato da bi FN nakon 2015. trebao značajno pojeftiniti. U Registru OIEKPP je trenutno 102 projekta na biomasu ukupne snage 250 MW, a Nacionalni plan predviđa 85 MW do 2020. Portal ističe da se velik dio tih projekata neće realizirati, a kvota bi realno mogla biti dosegnuta tek 2017.