On smatra da će predloženi sustav funkcionirati samo ako mu se pridruži širok raspon zemalja, koje nisu ograničene na Europu i Sjedinjene Države, što je malo vjerojatno. U suprotnom će, smatra van Beurden, ruska sirova nafta biti poslana onim državama koje su zadovoljne svojim vezama s Moskvom. Čelnik Shell-a smatra da će u Europu pritjecati više ukapljenog prirodnog plina, ali da dodatne zalihe neće nadoknaditi gubitke uzrokovane povlačenjem ruskih energenata.
Shell i Quatar Energy u partnerstvu
Bloomberg je jučer također izvijestio i da bi Shell uskoro mogao objaviti o partnerstvu s Qatar Energy i navodi kako Katar povećava kapacitet LNG-a jer Europa traži veću opskrbu tim energentom. Udio ruskog plina u EU od travnja 2021. do travnja 2022. smanjio se s 45% na 31%, dok je udio plina koji stiže plinovodima pao s 40% lani na 26% ove godine. Samo u travnju, piše CNBC, uvoz LNG-a u EU oborio je rekord s 12,6 milijardi m3 plina, što je rast od 36% u odnosu na isti period lani. To ukazuje da europska diverzifikacija dobave počinje funkcionirati, no pitanje cijena uništava konkurentnost Starog kontinenta.
Katar je jedna od rijetkih zemalja koja može značajno zamijeniti ruske opskrbe energijom u Europi, iako ne dok ne počne pritjecati dodatni plin. Katar sada planira drugu fazu proširenja proizvodnje pod nazivom North Field South, projekt vrijedan 29 milijardi USD, koji bi mogao povećati Katarsku proizvodnju sa maksimalno 77 milijuna tona na 110 milijuna do 2026..