Što je sve Kina dogovorila s Mađarskom u energetici

Autor: N. D. Objavljeno: 10.05.2024. 🕜 15:34 Lokacija: Budimpešta (Mađarska)
  • naftovod2
    Izvor:

Mađarski i kineski bilateralni i gospodarski odnosi sve su snažniji, pa i u energetici

Kina i Mađarska krenut će na "zlatno putovanje" u bilateralnim odnosima, rekao je kineski predsjednik Xi Jinping nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom na trećoj i posljednjoj stanici njegove prve europske turneje u pet godina. Xi je stigao u Budimpeštu kasno u srijedu nakon posjeta Francuskoj i Srbiji, obilježivši tako 75 godina diplomatskih odnosa dviju zemalja.

U Parizu su predsjednik Emmanuel Macron i šefica Europske komisije Ursula von der Leyen vršili pritisak na njega da osigura uravnoteženiju trgovinu s Europom i iskoristi svoj utjecaj na Rusiju kako bi okončao rat u Ukrajini. Orban je dočekao XI-ja riječima da "sada imamo multipolarni svijet u čijem centru je NR Kina, koja igra ključnu ulogu u globalnoj politici i gospodarstvu". 

Nakon sastanka, i Xi i Orban rekli su da su njihove dvije zemlje podigle veze u "sveobuhvatno strateško partnerstvo za sve vremenske prilike". "Spremni smo ovo uzeti kao novu početnu točku za guranje bilateralnih odnosa i pragmatične suradnje prema višoj razini", rekao je Xi.

 
Energetika i transport ruku pod ruku

 

To, među ostalim, znači da dvije zemlje proširuju suradnju i na nuklearnu industriju, rekao je Orban, prenosi Reuters. Mađarska i Kina su nakon sastanka svojih čelnika potpisale 18 bilateralnih sporazuma, izvijestio je danas portal Hungary Today. Kineske investicije u susjednoj zemlji dobivaju time novi zamah, osobito u transportnom sektoru, jer će Kina graditi brze željezničke veze Srbija-Mađarska. Jedan od najvećih investitora, CATL, gradi tvornicu baterija vrijednu 7,3 milijarde eura u Debrecenu, dok je kineski proizvođač električnih vozila BYD krajem prošle godine objavio da gradi svoju prvu europsku tvornicu u Szegedu.

Strane su razgovarale o daljnjem proširenju suradnje između BYD-a i Mađarske, pošto Kina pretendira na europskom tlu izgraditi još jednu tvornicu električnih vozila, a čelnik tvrtke Michael Shu ovaj je tjedan izjavio da BYD želi postati europski br. 1 kad je riječ o električnim vozilima. Svoj model Seagull, koji se u Kini prodaje za manje od 10.000 USD, u Europi bi prodavali za barem 20.000 eura, što je povoljnije od većine električara europske proizvodnje. 

Slijedom sporazuma Kine i Mađarske u tijeku su pripreme za razvoj mreže za punjenje električnih automobila u Mađarskoj, kako bi se osiguralo da se električni automobili mogu puniti što je brže moguće u što je moguće više dijelova zemlje. Sa srpskim i kineskim partnerima planira zajednički istražiti mogućnost što brže izgradnje naftovoda između Mađarske i Srbije, jer to bi doprinijelo sigurnosti opskrbe energijom za obje zemlje i za cijelu regiju. Kineske investicije u Mađarskoj iznose cca 15,3 mlrd. eura i otvaraju velik broj radnih mjesta. 

 

TAGOVI