Tehnos: Novci od poskupljenja struje sliti će se u privatne džepove

Autor: N.D. Objavljeno: 07.05.2012. 🕜 14:17 Lokacija: Zagreb

Tehnos nezadovoljan što HEP ove godine uopće neće ulagati u proizvodne objekte koji su prioritet

Tehnos, najmanji od tri sindikata u HEP-u na konferenciji za medije izjasnio protiv poskupljenja električne energije, kojeg smatraju nezakonitim i protivnim europskim direktivama. Taj je sindikat za prošlu subotu zakazao potpisivanje peticije protiv poskupljenja, pa je zatim od toga odustao jer je to izazvalo negodovanje radnika HEP-a. Predsjednik tog sindikata Denis Geto rekao je da su od peticije zasad odustali jer se u javnosti i među radnicima HEP-a stvorila slika da su protiv poskupljenja struje, što nije istina. 
"Mi smo protiv nezakonitog i neargumentiranog poskupljenja struje i protiv toga da novci hrvatskih građana odu u privatne džepove. Očigledno je da se HEP sustavno slabi kako bi se što lakše i po što nižoj cijeni mogao privatizirati.", rekao je Geto i dodao da su kao sidnikat protiv tako velikog poskupljenja odjednom, te da se trebalo više voditi računa o standardu građana. Po njemu poskupljenje struje je nužno, jer već 15 mjeseci traje rekordna suša, a HEP je ovisan o hidroelektrana, ostala goriva su znatno poskupila, a snabdijevanje strujom TLM-a i Diokija dosta im opterećuje poslovanje. Ipak, drže da na stavci prijenosa i distribucije nije nužno tako veliko poskupljenje. 
U Tehnosu su nezadovoljni nepostojanjem dijaloga s Upravom, zbog čega iz medija saznaju o restrukturiranju tvrtke, za koje drže da je nužno provesti, ali kvalitetno i u dijalogu sa strukom i sindikatom. Taj se sindikat pobunio što se prema planu investicija od 3,4 milijarde kuna u ovoj godini ne planira izgradnja ni jedne nove elektrane, već će se novac utrošiti u stotine manjih projekata koji su po njima manje prioritetni od gradnje elektrana. Riječ je, kažu, o projektima koji su velikim dijelom politički nametnuti, a velik broj njih je ekonomski upitan i bez definiranog roka za završetak. 
Upozoravaju na činjenicu da svakog dana oko 2.000 radnika kooperanata prolazi kroz porte HEP-ovih pogona, posebno u održavanju objekata, dok se u javnosti stvara slika o 4.000 radnika viška u HEP-u. Geto kaže da ne postoji ni jedna analiza koja bi podkrijepila tu brojku o višu zaposlenih, te da im nije jasno otkud Upravi pravo da se tako parcijalno izjašnjava o višku zaposlenih. Sustav je ugrožen jer kooperanti, kazao je Krešimir Bevanda, nerijetko odrade vrlo loš posao, te je naveo primjer radova na sanaciji kotlova u TE-TO Zagreb, nakon koje su HEP-ovi djelatnici vršili nužne popravke. 
Broj zaposlenih u toj tvrtki u posljednjih 10 godina pao je 10%, dok se broj menadžera povećao za 50%. Politika zapošljavanja je, kažu, loša jer se na tri osobe koje iz tvrtke odu smije zaposliti samo jedna osoba. "HEP vode nestručnjaci koji su tek došli u tvrtku i ako se oslanjaju na krive savjetnike donose loše odluke. U proizvodnim pogonima nedostaje ljudi, tamo bi trebalo zapošljavati, te se za njih ne bi trebala provoditi politika 3:1", rekao je Bevanda. Tehnosovci su se izjasnili protiv investicija u dogradnju mreže kako bi se na nju mogle priključiti vjetroelektrane, nazvavši vjetroelektrane "pošašću" koja će tražiti velik novac za održavanje i rađati gubitke, a izazvat će zagušenje u mreži. Naglašavaju da za svaki megawat u obnovljivim izvorima energije HEP treba imati megawat u temeljnim objektima. Taj je sindikat, koji broji svega 1.200 članova upravo krenuo u intenzivnu bitku za povećanje članstva, a akciju provode pod nazivom "Podrži sindikat koji radi".

TAGOVI