Očekuje se da će vodeće zapadne energetske tvrtke ostvariti zajedničku rekordnu dobit od 200 milijardi dolara iz turbulentne 2022. godine obilježene ogromnom kolebljivošću cijena nafte i plina nakon ruske invazije na Ukrajinu, s velikom zaradom koja će se vjerojatno protezati do 2023.
Očekuje se da će Shell, BP, Chevron, Exxon Mobil, Shell i TotalEnergies objaviti zajedničku dobit od 199 milijardi dolara za 2022. u kvartalnim rezultatima kasnije ovog mjeseca i početkom veljače. Osim velikog priljeva svježeg novca dioničari su nagrađeni i dividendama i otkupom dionica lani.
Predviđa se da će se dobit ove godine smanjiti na 158 milijardi dolara zbog nižih cijena energije i zabrinutosti zbog inflacije, ali to bi i dalje bilo znatno iznad prethodnog rekorda iz 2011., prema procjenama analitičara koje je dao Refinitiv.
Porezi na dobit
Shell je u 2022. namijenio 2,4 milijarde dolara od poreza na iznenadnu dobit u Europi i Britaniji, dok je Exxon rekao da će porezi na iznenadnu dobit u cijelom svijetu koštati kompaniju najmanje 2 milijarde dolara u 2023. TotalEnergies je u utorak rekao da će uzeti u obzir porezni udar od 2 milijarde dolara u zadnjem kvartalu.
Naftaši su imali najviše koristi od visokih cijena energije. Nagrađeni su strategijom zarade usmjerenom na fosilna goriva koja je bila u suprotnosti s klađenjem europskih velikih kompanija na obnovljive izvore energije.
Exxon i Chevron planiraju ove godine povećati ulaganja od 10% od 2022., na oko 41 milijardu dolara.
Iako je malo vjerojatno da će europski proizvođači značajno olabaviti potrošnju, mogli bi iskoristiti dio svog viška gotovine za daljnja ulaganja u energiju s niskom razinom ugljika, piše Reuters.