INA: neto dobit premašila 2,7 milijardi kuna

Autor: Ege Objavljeno: 28.10.2022. 🕜 13:51 Lokacija: Zagreb
  • Péter Ratatics, bivši predsjednik Uprave INA-e i sadašnji izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Usluge kupcima (izvornik: INA, 2022.)

• Péter Ratatics, MOL
    Izvor: INA

Učinak bušaće kampanje u podmorju već je vidljiv u proizvedenim količinama

Tržišta energije, potaknuta geopolitičkim rizicima i problemima s opskrbom nastavljaju zadržavati povišene razine cijena ugljikovodika. Pritom cijena nafte tipa Brent iznosi više od 100 dolara za barel, a cijena plina na burzi CEGH (Central European Gas Hub) fluktuira, kratko čak i prelazi razinu od 200 eur/MW h tijekom trećeg tromjesečja. 

U takvom okruženju, cijela naftna i plinska industrija ostvaruje snažne rezultate. 

CCS EBITDA INA Grupe bez jednokratnih stavki tijekom prvih devet mjeseci 2022. iznosila je više od 4,7 milijardi kuna, dok je neto dobit premašila 2,7 milijardi kuna. 

Rezultati su snažniji u svim djelatnostima, pri čemu je Istraživanje i proizvodnja nafte i plina prirodno najveći generator novca, uglavnom uslijed poboljšanog okruženja. Prihodi djelatnosti iznosili su 5,4 milijardi kuna uz EBITDA-u (dobit prije kamata, poreza i amortizacije) od 3,9 milijardi kuna. 

Prirodni pad proizvodnje se nastavlja, no učinak bušaće kampanje u podmorju koja je u tijeku već je vidljiv u proizvedenim količinama, priopćeno je iz INA-e. 

Ulagački ciklus koji je u tijeku u Rafinerijama i marketingu, uključujući Usluge kupcima i maloprodaju, doveo je do negativnog tijeka novca, iako su rezultati poslovanja poboljšani. 

Razna regulatorna ograničenja imala su negativan utjecaj na rezultat Maloprodaje, no, s druge strane bolje rafinerijske marže dovele su do boljeg ukupnog rezultata s CCS EBITDA bez jednokratnih stavki od gotovo 1,3 milijardi kuna, navodi se u financijskim rezultatima INA Grupe za prvih devet mjeseci ove godine. 

Dvije nove bušotine 

Ulaganja su i dalje na visokom razinama kroz sve djelatnosti, više nego udvostručena u odnosu na prvih devet mjeseci 2021. godine. 

Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka u Rafinerijama i marketingu ostaje djelatnost u koju se najviše ulaže, no i bušaća kampanja koja je u tijeku u podmorju predstavlja značajan razvojni projekt, čiji su učinci povećane proizvodnje plina već vidljivi. 

Usprkos snažnim rezultatima poslovanja, novčani tijek iz poslovnih aktivnosti kompanije niži je u odnosu na prethodnu godinu, uslijed značajnih ulaganja i velike potrebe financiranja radnog kapitala. 

"Treće tromjesečje 2022. donijelo je nastavak volatilnosti svjetskog energetskog tržišta, uz oscilacije cijena plina i kontinuiranu visoku cijenu nafte. Upitna sigurnost opskrbe u nekim zemljama, uzrokovana globalnim previranjima uz povišenu razinu cijena, dovela je do brojnih regulatornih intervencija diljem svijeta. U takvom okruženju INA-inin rezultat ostao je snažan, ponajprije zahvaljujući Istraživanju i proizvodnji nafte i plina, najjačem generatoru novca u uvjetima visokih cijena ugljikovodika. Kampanja na moru koja je u tijeku već je donijela rezultate s dvije nove bušotine puštene u proizvodnju, a radi se i na daljnjem razvoju kako bi se ublažio prirodni pad proizvodnje, očekivan s obzirom na INA-inin zreli portfelj", rekao je Péter Ratatics, predsjednika Uprave INA-e.

Segment negoriva 

U usporedbi s istim razdobljem lani, dodao je, rafinerijske marže su značajno poboljšane, što je dovelo do poboljšanja poslovanja Rafinerija i marketinga, unatoč činjenici da povećane cijene energije također opterećuju rezultat te djelatnosti. 

"Prodaja na ključnim tržištima također je porasla, a rezultati su pod pritiskom s raznim ograničenjima marži. Unatoč tome, sigurna opskrba tržišta ostaje INA-in prioritet. Izvrsna turistička sezona i potrošnja pridonijeli su rastu maloprodajnih količina goriva, pri čemu je rezultat u trećem tromjesečju više od 40 posto količina prodanih u prvih devet mjeseci 2022. Uz goriva, nastavljen je rast segmenta negoriva zbog proširenja ponude i poboljšane prodaje", izjavio je. 

Iako nam je vanjsko okruženje visokih cijena ugljikovodika omogućilo porast prihoda, nastavio je, važno je naglasiti da veliki dio dobiti INA vraća u investicije pa je nastavljeno razdoblje snažnih ulaganja. 

"Iznos kapitalnih investicija više je nego udvostručen u usporedbi s prvih devet mjeseci 2021. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka nastavlja se kao najveća INA-ina investicija u povijesti, čiji je cilj osigurati dugoročnu profitabilnost rafinerijskog poslovanja INA-e, uz već osiguranu stabilnost opskrbe. Već spomenute bušaće kampanje na moru osigurat će povećanje proizvodnje prirodnog plina", napomenuo je, dodajući kako je nezahvalno predviđati što će budućnost donijeti jer nestabilna tržišta, regulatorne mjere koje je teško predvidjeti, rastuća inflacija i izgledna recesija donose višu razinu neizvjesnosti. 

"Stoga će INA nastaviti kontinuirano unapređivati svoje poslovanje kako bi ojačala svoju poziciju u godinama koje dolaze", istaknuo je.

TAGOVI