U Velikoj Britaniji u planu je kreiranje virtualnog prototip nuklearne elektrane koja bi trebala raditi negdje tijekom 2040-ih.
UK Atomic Energy Authority (UKAEA), Dell Technologies, Intel i Cambridge udružit će se na projektu, virtualnom okruženju nazvanom "Industrial Metaverse".
UKAEA će koristiti virtualno postrojenje za nuklearnu fuziju kako bi utvrdila je li njegov projekt Spherical Tokamak for Energy Production (STEP) izvediv prije poduzimanja projekta u stvarnom svijetu, što je možda naučena lekcija golemim projektom ITER. Idejno rješenje za novi projekt očekuje se do iduće godine.
Britanija i Francuska imaju nuklearne planove, no neke poput Njemačke, odlučile su napustiti svu nuklearnu energiju unutar svojih granica do 2038. Njemačka, međutim, još uvijek sudjeluje u megaprojektu nuklearne fuzije poznatom kao ITER.
Virtualna postavka poput one koju predlaže Ujedinjeno Kraljevstvo potencijalno bi mogla pomoći u sprječavanju barem nekih značajnih prekoračenja troškova i odgoda koje je projekt ITER pretrpio od svog početka. Ali mnoge nedostatke projekta došle su u obliku kašnjenja zbog Covida i smrti glavnog direktora ITER-a Bernarda Bigota. Projekt je u krizi - troškovi ITER-a narasli su čak 10 puta u odnosu na prvotnu procjenu zbog prekida u opskrbnom lancu i neispravnih dijelova, piše Oilprice.