Vlada Federacije BiH prihvatila je izvješće i dala prethodnu suglasnost Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije u postupku izdavanja energetske dozvole tvrtki Vjetroelektrane iz Glamoča za gradnju Vjetroelektrane (VE) Slovinj snage 138 MW koja bi se trebala graditi na istoimenom brdu koje se nalazi u toj bosanskohercegovačkoj općini. VE Slovinj će, prema planu, proizvoditi 506 GW h električne energije godišnje.
U izvješću Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije je, među ostalim, navedeno kako je projekt VE Slovinj počeo 2009. kontinuiranim praćenjem brzine i smjera vjetra. Mjerni uređaji postavljeni su na nadmorskoj visini od 1 430 metara, a rezultati mjerenja od 2010. do 2019. pokazali su da je prosječna brzina vjetra 8,61 m/s u desetominutnom intervalu, a maksimalna 33,78 m/s. Na temelju tih podataka zaključeno je da je lokacija Slovinj jedna od izdašnijih po pitanju vjetra u BiH i da nudi ogroman potencijal.
Stoga su napravljene dvije Studije vjetra - 2013. i 2021. godine.
Razvoj elektroenergetike
Analizom podataka o vjetru i pristupačnosti terena utvrđena je točna lokacija i raspored za 23 vjetroturbine, svaka snage šest MW, visine stupa vjetroagregata 102,5 metara i raspona lopatica 155 metara.
"Prema Studiji izvodljivosti, ukupni trošak gradnje VE Slovinj iznosi 136 milijuna eura", objavljeno je na stranicama Vlade FBiH.
Također, navedeno je kako je gradnja vjetroelektrana važan dio razvoja elektroenergetske djelatnosti iz obnovljivih izvora i gospodarstva uopće, a da je jedna od svojstava Glamočkog područja izrazito dobar vjetropotencijal koji nije iskorišten na odgovarajući način.
K tomu, projekt VE Slovinj unaprijedio bi gospodarstvo u Hercegbosanskoj županiji (Kanton 10), a posebice općine Glamoč.